TERÖR MEDYAYI NASIL KULLANIYOR?

Mustafa Yıldız’ın sunuculuğunu yaptığı  Odak Noktası’nın dün yayınlanan bölümünde çarpıcı açıklamalarda bulunan Aslan Değirmenci, bazı medya organlarının, terör eylemleri sonrasında kanlı fotoğraflar paylaşmasının ve ‘güvenlik zafiyeti’ söylemleri kullanmasının altında teröre destek planı olduğunu söyledi.

Ülke TV’de ekranlara gelen Odak Noktası’nın dün akşamki yayınına Gazeteci Aslan Değirmenci konuk oldu. Programda, Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşen terör eylemiyle yeniden gündeme gelen medyanın algı operasyonları konusunu değerlendiren Değirmenci önemli iddialarda bulundu. Değirmenci, “Terör saldırıları sonrasında biz millet olarak tek yürek olsak da, malum medya bu saldırıların ısrarla PR’ını (Halkla İlişkiler) yapmaya çalışıyor. Terör saldırılarına ve üst akıl vahşetine karşı hala birleşmiş değil.” diyerek teröre destek veren medya organlarının Türkiye üzerindeki oyunlarından bahsetti. Değirmenci, “Terör saldırıları sonrasında bu medya hemen sahaya iniyor. Bedeninden kopmuş kol bacak görüntülerini, parçalanmış cesetlerini paylaşarak toplumun sinir uçlarına dokunuyor. Örneğin, Brüksel ve Paris’te yaşanan saldırıda terörcü medya, ‘son dakika’ görseli ile haberi vermişken, İstanbul’daki saldırıyı kanlı görüntülerle vermişti. Bunun adı sosyolojik ve psikolojik savaştır.” değerlendirmesinde bulundu.

Söz konusu medyanın Türkiye’deki muhalefet boşluğunu, terör vesayeti ile doldurmaya çalıştığını da belirten  Değirmenci, “Böylesine alçakça, haince bir proje olamaz.” diyerek tepkisini sürdürdü. Değirmenci konuşmasında, terör örgütlerinin varlığını hakim kılmak adına medyanın dağa çıktığı bilgisini de vererek bu yolla Türkiye’nin teröre diz çökmesinin amaçlandığının altını çizdi.

Teröre hizmet eden medyanın yayın sistemini anlatmaya devam eden Değirmenci , çok konuşulan ‘istihbarat zafiyeti’ tartışmalarına da açıklık getirdi. ‘İstahbarat Zafiyeti’ söylemlerinin teröre destek için kullanılan bir materyal olduğunu söyleyen Değirmenci, “Güvenlik zafiyeti saldırılarının amacı çok açık belli. Tıpkı eylemler sonrasında paylaşılan kanlı fotoğraflar gibi bu da aynı amaca hizmet ediyor. Bu iki oyun, belli süre sonra tek çatı altında birleşerek, ‘katil devlet’ algısına dönüştürülüyor. Milli birlik ve bütünlük baltalanıyor. Ayrıca, bu yolla Türkiye’nin yerli istihbarat oluşumuna set çekilmeye çalışılıyor.” diyerek Türkiye’nin bu sorunu bir an önce çözmesi gerektiğini belirti.

Alanında uzman konuklarla gündemin değerlendirildiği Odak Noktası hafta içi her gün saat 17:00’de Ülke TV’de…