TARİHTE YÜRÜYEN ADAM

Cumartesi

23 Mayıs 2020, Cumartesi

OSMANLI’DA BAYRAM NASIL GEÇERDİ?

Mekanların tarihçesi, gündelik hayatta sıkça kullanılan deyişlerin kökeni ve tarihe farklı bir bakış sunan Ahmet Anapalı , Tarihte Yürüyen Adam ile Ülke TV’de… Ahmet Anapalı bu hafta Ramazan Bayramı özelinde bayramlaşma geleneğinin nereden geldiğini, Osmanlı’da Arefe gününün nasıl geçirildiğini izleyicilerle paylaşacak.

Tarihi sevdiren ve merak uyandıran program Tarihte Yürüyen Adam tarihi yapıların bilinmeyen hikayelerini, yaşatılan gelenek ve göreneklerin tarihini ekrana taşıyor. Ahmet Anapalı bu hafta yaklaşan Ramazan Bayramı öncesinde, bayram ve bayramlaşma geleneğinin tarihçesini anlatacak. Asırlık bir gelenek olan bayramlaşmanın Osmanlı’dan günümüze kadar taşınan ritüellerini ekrana getirecek.

Programda ayrıca Anapalı ‘’Osmanlı Döneminde Arefe gününde halk nasıl hazırlık yapardı? Sarayda, bayram öncesi neler yapılırdı? Padişah, halkla nasıl bayramlaşırdı? Padişah, bayram namazını tek mi, halkla mı kılardı?’’ sorularına cevap aranacak.

Tarihi sevdiren program Tarihte Yürüyen Adam ile her Cumartesi 20.00’da Ülke TV’de…

***

TARİHTE YÜRÜYEN ADAM

Tarihi sevdiren ve merak uyandıran program Tarihte Yürüyen Adam geçmişten günümüze kadar ayakta kalmayı başaran tarihi yapıları ve hikâyelerini izleyicilerle buluşturuyor.

Tarihçi Yazar Ahmet Anapalı’nın sunumuyla Ülke TV’de Tarihte Yürüyen Adam… Mekanların tarihçesi, gündelik hayatta sıkça kullanılan deyişlerin kökeni ve tarihe farklı bir bakış Ülke TV’de…  Ahmet Anapalı, kimi zaman mimari yapıları ile ilk olma özelliğine sahip yerleri, kimi zaman da şehrin önüne geçecek kadar üne kavuşan meşhur lezzetleri ekrana taşıyor.

“Dünü bilmeyen bugünü anlayamaz; bugünü anlamayan yarını göremez, yarını inşâ edemez; hattâ dünden gelen hamlelerin nedenlerini bile düşünemez.” diyen Abdulbaki Gölpınarlı’nın sözünden ilhamla ‘Tarihte Yürüyen Adam’ dünü anlatıyor, bugünü gösteriyor ve yarının rotası için ışık tutuyor.

Tarihi camiler, kervansaraylar, üstünde birçok medeniyetin yaşadığı Mezopotamya ve Anadolu şehirlerinin bilinmeyen hikâyelerinin yanı sıra yörenin en meşhur lezzetleri Tarihte Yürüyen Adam ile her Cumartesi Ülke TV’de…

Tarihte Yürüyen Adam programının tüm bölümlerini izle7.com’da izleyebilirsiniz.