TARİHTE YÜRÜYEN ADAM

Cumartesi-19:00

28 Mart 2020, Cumartesi

TARİHİ SEMT EYÜP SULTAN’DA GEÇMİŞİN İZLERİ

Tarihte Yürüyen Adam’da mekânların tarihçesi, gündelik hayatta sıkça kullanılan deyişlerin kökeni, tarihe iz bırakan yapıların hikâyeleri ekrana taşınıyor. Ahmet Anapalı bu hafta İstanbul’un en eski ve maneviyat yüklü semtlerinden biri olan Eyüp Sultan’ı keşfe çıkacak.

Tarihi sevdiren ve merak uyandıran program Tarihte Yürüyen Adam geçmişten günümüze kadar ayakta kalmayı başaran tarihi yapıları ve hikâyelerini izleyicilerle buluşturuyor. Programda bu hafta Ahmet Anapalı, nostaljik fotoğraflardan yola çıkarak kadim semt Eyüp Sultan’ın dünü ile bugününü kıyaslayacak.  Anapalı, 120 yıl önce çekilen fotoğrafa bakarak, Eyüp’te yaşanan büyük değişikliğin tarihsel nedenlerini anlatacak.

Programda ayrıca izleyicileri Eyüp sokaklarında tarihi bir yolculuğa çıkaran Ahmet Anapalı, asırlar öncesinde inşa edilen padişahların kılıç kuşanıp, tören yaptığı Cülus Yolu’na götürecek.

Tarihi sevdiren program Tarihte Yürüyen Adam ile her Cumartesi 19.00’da Ülke TV’de…

***

TARİHTE YÜRÜYEN ADAM

Tarihi sevdiren ve merak uyandıran program Tarihte Yürüyen Adam geçmişten günümüze kadar ayakta kalmayı başaran tarihi yapıları ve hikâyelerini izleyicilerle buluşturuyor.

Tarihçi Yazar Ahmet Anapalı’nın sunumuyla Ülke TV’de Tarihte Yürüyen Adam… Mekanların tarihçesi, gündelik hayatta sıkça kullanılan deyişlerin kökeni ve tarihe farklı bir bakış Ülke TV’de…  Ahmet Anapalı, kimi zaman mimari yapıları ile ilk olma özelliğine sahip yerleri, kimi zaman da şehrin önüne geçecek kadar üne kavuşan meşhur lezzetleri ekrana taşıyor.

“Dünü bilmeyen bugünü anlayamaz; bugünü anlamayan yarını göremez, yarını inşâ edemez; hattâ dünden gelen hamlelerin nedenlerini bile düşünemez.” diyen Abdulbaki Gölpınarlı’nın sözünden ilhamla ‘Tarihte Yürüyen Adam’ dünü anlatıyor, bugünü gösteriyor ve yarının rotası için ışık tutuyor.

Tarihi camiler, kervansaraylar, üstünde birçok medeniyetin yaşadığı Mezopotamya ve Anadolu şehirlerinin bilinmeyen hikâyelerinin yanı sıra yörenin en meşhur lezzetleri Tarihte Yürüyen Adam ile her Cumartesi Ülke TV’de…

Tarihte Yürüyen Adam programının tüm bölümlerini izle7.com’da izleyebilirsiniz.