SERİ KATİL ATALAY FİLİZ’İN PSİKOLOJİK PROFİLİ ÜLKE TV’DE ANLATILDI

Mustafa Yıldız’ın sunduğu Odak Noktası’nda gündeme damgasını vuran seri katil Atalay Filiz’in psikolojik profili analiz edildi. Filiz hakkında çarpıcı açıklamalarda bulunan  konuk Prof. DR. Nevzat Tarhan, psikolojik olarak zanlının kendisine engel olan insanları öldürme hakkına sahip olduğunu düşündüğünü söyledi.

 Ülke TV’de ekranlara gelen Odak Noktası’nın dün yayınlanan bölümüne konuk olarak katılan Av. Rıza Saka, Üsküdar Üniversitesi Rektörü Psikiyatrist Nevzat Tarhan ve Sosyolog İsmail Öz, işlediği 3 cinayetten dolayı 2013’ten beri aranan ve 12 Haziran Pazar günü yakalanan katil zanlısı Atalay Filiz hakkında değerlendirmede bulundular. Atalay Filiz’i psikolojik çerçeveden inceleyen Prof. Dr. Nevzat Tarhan ilginç bilgiler verdi.  Filiz’in, cinayetleri belli aralıklarla ve belli amaç doğrultusunda işlediği için ‘seri katil’ tanımlamasına uyduğunu söyleyen Tarhan, “Her seri katilin kendine ait testere, kolileme gibi yöntemleri vardır. Atalay Filiz’in  aldığımız bilgiler ışığında bıçaklama yöntemini kullandığını görüyoruz. Filiz, kendini ifşa edecek bir tehdit unsuruyla karşılaştığında, uyguladığı ilk plan tehdide neden olan insanı öldürmek oluyor.” dedi.

 “ATALAY FİLİZ PROFİLİNDEKİ KATİLLER KADINLARI DAHA RAHAT ETKİLER”

Atalay Filiz’in görüntüsünde masum bir tavrın var olduğunu  belirten Tarhan, “Bu tarz tipler yardıma muhtaç gibi görünürler. Yüzüne baktığınızda ‘bu katildir’ diyemezsiniz. İşte Filiz’in de içinde bulunduğu bu kişilikler, anaç duygusuna sahip kadınları daha kolay etkilerler. Böylece katil, etkilenen kişilerle arasında rahatlıkla güven ilişkisi oluşturur. Daha sonra da bu kişilerin iç dünyasına girebilecek ve ona müdahale edebilecek gücü ve yetkiyi kendinde bulur. Hakimiyetinde olduğunu düşündüğü kişilerin kendisine engel olduğunu hissettiği anda da onları öldürme hakkına sahip olduğunu düşünür.” açıklamalarında bulundu. Cinayet zanlısının psikolojik boyutunu değerlendirmeye devam eden Tarhan sözlerine, “Bu profildeki katilin genellikle empati duygusu yoktur. Karşısındaki kişiyi ve olacakları kesinlikle düşünmezler. Sadece kendi çıkarlarını düşünerek hareket ederler.” şeklinde devam etti.

“FİLİZ BAŞKALARINA ACI ÇEKTİREN ‘TEFLON KİŞİLİK’ ÖZELLİĞİNİ TAŞIYOR”

 Tarhan, Atalay Filiz’in narsist kişilik ve anti sosyal kişiliğin karışımından oluşan ‘teflon kişilik’ yapısına sahip olduğunu söyleyerek, “Teflon kişilikler acı çekmez ancak başkalarına acı çektirir. Bu kişilerin ‘acaba’ duygusu yoktur. Suç konusunda beceriklidir. Kendini üstün, değerli ve önemli görür. Kendisine ‘hayır’ diyen ve engel olan insanları insan olarak değil tehdit olarak görür. Onları öldürme yetkisi olduğunu düşünür. Atalay’ın özgün bir seri katil profili var.” dedi. Yakalanmasının ardından neşeli olmasıyla dikkat çeken Filiz’in bu tavrını da teflon kişiliğe sahip olmasına bağlayan Tarhan, “Basının, kameraların kendisiyle ilgilenmesi, onun hoşuna gidiyor.” dedi.

“KENDİSİYLE FOTOĞRAF ÇEKEN POLİSLERİ DE KOLAYCA ETKİLEMEYİ BAŞARDI”

 Tarhan, konuşmasında tartışmalara neden olan polislerin sanıkla fotoğraf çekinmesi olayına da değinerek, “Bir polis memurunun sonuçlarını düşünmeden ve profesyonelce hareket etmeden katille fotoğraf çekmesi ayrı bir tartışma konusu ancak, burada Atalay’ın yine kolayca oluşturabildiği güven duygusunun da etkisi var. Bu tip katiller girdikleri çevrede kolayca güven duygusu oluştururlar.  Atalay gibi kişilikler, masum görüntüsünün altında bir cani yatan tuzaktır. Tuzaklar her zaman çekici gelir. Atalay’da oluşturduğu güven ve masumiyetle çekici hale bürünür. Bu yolla etkilediği insanları, kendi savaş alanının içine sokar. Bu alanda kişiyi istediği gibi yönlendirir. Polislerde bundan etkilenerek fotoğraf çekindi. Atalay o ortamda psikolojik üstünlüğü ele geçirdi. Ceza evinde de ele geçirecek. Kendine hakimiyet alanı kuracak.”  dedi.

Gündemdeki olayların konuşulduğu Odak Noktası Mustafa Yıldız’ın sunumuyla hafta içi her gün saat 17:00’de Ülke TV’de…