“RAMAZAN AYI TÜM MÜMİNLERİ İÇİNDE BARINDIRAN ZENGİN BİR MEKTEPTİR”

Hasan Öztürk’ün sunduğu Aslında Ne Oldu programı dün yayınlanan bölümünde Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’i ağırladı. Ramazan’ın önemini uzunca anlatan Mehmet Görmez, “Ben Ramazan ayını tüm müminleri içine alan muhteşem bir mektep olarak görüyorum.” dedi.

 Ülke TV’de ekranlara gelen Aslında Ne Oldu programı Ramazan ayının yaklaşması vesilesiyle Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’i konuk etti. Gündemdeki konuları da değerlendiren Görmez, Ramazan ayının insanlığa bahşettiği önemi anlattı. Görmez, sözlerine besmele ile başlayarak, “Ramazan insanlık için çok şey ifade ediyor. İnsan unutkan bir varlıktır. İşte Ramazan bizi bize hatırlatmak için geliyor.” dedi. İnsanoğlunun zamanla kalbinin paslandığının ve düşüncelerinin tozlandığının altını çizen Görmez, “Ramazan tozumuzu, pasımızı temizleyen bir yağmur gibi geliyor.” ifadelerini kullandı.

Konuşmasında Suriyeli Müslümanları da unutmayan Görmez, “Tüm acılara rağmen ‘iyi ki Ramazan var.’ demeliyiz. Ya bir de hiç olmasaydı? O zulüm içinde inleyen insanlara Ramazan hiç gelmeseydi? O zalim insanları Ramazan kuşatmasaydı ne olurdu?” dedi.

Görmez, Ramazan ayının tüm insanlık adına hayırlara vesile olmasını  dileyerek, “Ben Ramazan’ı hep tüm müminleri içine alan okula benzetirim. İçinde zengin içerik bulunduran bir mektep… İftarı, sahuru, teravihi var. Her oruç ayrı bir tat. İşte böyle muhteşem bir mektep. Mektebin gayesi özgürlük getirmektir. Oruç ibadetinin bize kazandırdığı en büyük özgürlük ise irade özgürlüğüdür.”  şeklinde konuştu.