POKEMON GO HAKKINDA BÜYÜK İDDİA!

Mustafa Yıldız’ın sunduğu Odak Noktası’nın dünkü yayınına konuk olarak katılan Mesut Özdoğan, Pokemon Go oyunu hakkında çarpıcı iddialarda bulundu. Özdoğan, Pokemon Go’nun da içinde bulunduğu bir çok oyunla yeni Gezi olayları organize edilebileceğini söyledi.

 Ülke TV’de ekranlara gelen Odak Noktası’nın dün yayınlanan bölümüne oyun tasarımcısı Mesut Özdoğan konuk oldu. Özdoğan programda, son günlerde adından sıklıkla bahsettiren ve en çok oynanan oyunlar arasında yer alan Pokemon Go oyununun arka planını anlatarak, çok konuşulacak tartışmaya imza attı, “Oyunda insanların bilgileri toplanıyor. Peki toplanan onca bilgi ne yapılıyor?” diyen Özdoğan akıllarda soru işareti bıraktı. Söz konusu oyun aracılığıyla insanların hareket şeklinin çözüldüğünü söyleyen Özdoğan, “Bilgilerin toplanması, birey açısından tehlikeli olmasa da kitle açısından büyük tehlikedir. Hareket yönü, hareket hızı sayesinde bir toplumun hareket sistemi ortaya çıkarılabilir. Mesela Alman milletvekili ve NATO temsilcisinin bir kaç hafta önce yaptığı itirafta, soğuk savaş döneminde planladıkları savaşta yaptıkları ilk şeyin mülteci hareket akımlarını belirlemek olduğunu söylediler. Yani bu yolla bir toplumun hareket sistemi rahatlıkla öğrenilebiliyor.” şeklindeki ifadeleriyle, toplumda hızla yayılan Pokemon Go akımının tehlikisini vurguladı.

Konuşmasında Pokemon Go adlı oyunu Gezi olaylarıyla ilişkilendiren Özdoğan, “Bilimde kitle simülasyonları önemli bir nokta. İnsanlar ne durumda, nereye hareket ediyor? Bunu öğrenmeye çalışıyorlar. Pokemon Go’nun da içinde olduğu oyunlarla toplum, belirlenmiş yerlere yönlendiriliyor. Gezi olaylarında da bu tarz organizasyon yapılmış, halkın belli yöne hareketi sağlanmıştı. Bir halkın hareket sistemi, art niyetli bir devletin elinde olsa, çok kaybın amaçlandığı bir saldırıyı uzak noktadan rahatlıkla yapabilir. Tıpkı Irak Savaşı’nda olduğu gibi.” dedi.

Alanında uzman konuklarla gündemin değerlendirildiği Odak Noktası hafta içi her gün saat 17:00’de Ülke TV’de…