OSMANLI ARŞİVİNDEKİ ‘ERMENİ TEHCİRİ’ BELGELERİ

Ülke TV’de Mustafa Yıldız’ın sunumuyla ekranlara gelen Odak Noktası’nın konuğu Ahmet Anapalı, Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili  çarpıcı açıklamalarda bulundu. İddiaların asılsız olduğunu belgelerle kanıtlayan Anapalı, bu durumun ‘böl-parçala-yönet’ stratejisinin bir parçası olduğunu söyledi.

 İlgiyle takip edilen Odak Noktası’nın dün yayınlanan bölümünde  Mustafa Yıldız, konuğu Tarihçi Ahmet Anapalı ile birlikte, Ermeni Tehciri iddialarını masaya yatırdı. Çok konuşulacak açıklamalarda bulunan Ahmet Anapalı, Ermenilerle ilgili iddiaların  büyük bir oyun olduğunu söyleyerek, aynı oyunun bugün Kürdistan şeklinde yinelendiğinin altını çizdi. Osmanlı dönemindeki Bakanlar Kuruluna ait belgelerde, bugün ortaya atılan iddiaların asılsız olduğunu söyleyen Anapalı, “Ermeniler tehcir edilirken Erzurum’dan Lübnan’a gönderildi. Her ikisi de Osmanlı toprağı, yani yurt dışına bir gönderim söz konusu değil. Bu yer değişikliğinin nedeni de Ermenileri savaş bölgesinden uzaklaştırmaktı. Tehcir, ülkeden atmak değildir. Savaş alanının haricine çıkarmak anlamındadır.” dedi. Anapalı sözlerine “Ermenileri savaş alanından uzaklaştıran Osmanlı ordusunun içinde, aralarında paşalar ve bakanların da bulunduğu 8 bine yakın Ermeni asker de vardı. Bu durumda Ermeni Soykırımı olması mümkün mü?” diyerek devam etti.

1.5 milyon Ermeni’nin katledildiği söylentilerini de yalanlayan Anapalı, tehcir sırasında 30 bine yakın Ermeni’nin açlık ve soğuktan öldüğünü belirterek, “1913’te Dahili Nazırı’nın Ermeni olduğu Dahiliye Nezareti tarafından Osmanlı’da nüfus sayımı yapıldı. Bu sayımın sonuçlarına göre Osmanlı topraklarının tamamında toplam 1 milyon 250 bin Ermeni bulunuyordu. Nasıl olurda 1 milyon 250 bin Ermeni bulunan topraklarda 1 milyon 500 bin Ermeni katledilir. Bir yalan söylüyorsunuz bari arşivlere göre söyleyin de tutsun” dedi.

Osmanlı’nın Ermeni mallarına el koyduğu iddialarına da açıklık getiren Anapalı, tapu müdürlüğüne sahip olduğu mal bilgisini veren Ermenilerin mallarının tehcir süresi bitene kadar devlet tarafından korunduğuna belirtti.

Mustafa Yıldız’ın sunduğu Odak Noktası, hafta içi her gün 17.00’de Ülke TV’de.