ORUÇ KANSER TEDAVİSİNDE KULLANILIYOR

Mustafa Yıldız’ın sunumuyla ekranlara gelen Odak Noktası’na konuk olarak katılan Prof. Dr. Canfeza Sezgin, insan sağlığı kapsamında oruçla ilgili  elde ettikleri şaşırtıcı bulguları anlattı. Sezgin, Oruç tutmanın kanser tedavisine ve önlenmesine iyi geldiğini belirterek, orucun ilerleyen yıllarda kanser riskini de azaltacağının altını çizdi.

 Ülke TV’de ekranlara gelen Odak Noktası’nın dün yayınlanan bölümüne İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Canfeza Sezgin konuk oldu. Orucun fizyolojik faydalarını anlatan Sezgin, araştırmalar sonucunda oruçla ilgili elde ettikleri bulgulardan da bahsetti. Oruç ibadetinin kanser hastalığına iyi geldiğinin net olarak gözlendiğini belirten Sezgin, söz konusu hastalığın tedavisinde oruca benzer yaklaşımlar oluşturulduğunu söyledi . Sezgin, oruç formuna uygun olarak hazırladıkları diyet listeleri sayesinde kanser hücrelerinin tedaviye daha duyarlı olduklarına vurgu yaparak, “Oruç bir ibadettir. Ama oruç aynı zamanda insan sağlığına fayda sağladığı için de ayrı bir anlam kazanır. Oruç tutmak vücuttaki toksinleri atar. Kurallarına uygun şekilde iftar ve sahurunu yapan kişilerin, özellikle de aşırı kiloya bağlı şeker hastalarının kan kolesterol düzeyini, insülin ve kan şekeri düzeyini düzenler. Böylece bağışıklık sistemi de düzelir.” dedi. Orucun faydalarını saymaya devam eden Sezgin sözlerine, “Oruç vücuda aşırı gıda yüklemesini engellediği için, vücut kendine detoks zamanı buluyor ve organlarını temizliyor.” şeklinde devam etti.

Sezgin, oruç tutmanın psikolojiyi de rahatlattığını vurgulayarak, “Psikolojik rahatlık, stres hormonlarını azaltıyor. Kanserin en baş tetikçilerinden olan stresin azalması, önümüzdeki yılların kanser riskini düşürüyor.” dedi.  Oruç ibadetini gerçekleştirmede sahurun da önemine değinen Sezgin, “Dinimiz bizim fizyolojik şeklimize uygun bir ibadet biçimi vermiş. Eğer sahur vakti atlanırsa, susuzluk, halsizlik ve yorgunluk artar. Bu da özellikle çalışanlar için bir çok olumsuzluğu beraberinde getirir. Dinimizin sağlığımızı düşünerek hak tanıdığı sahuru mutlaka almamız lazım.” diyerek ciddi sağlık sorunu olmayan herkese oruç tutmasını tavsiye etti.

Odak Noktası hafta içi her gün saat 17:00’de Ülke TV’de…