“MÜSLÜMAN MÜLTECİLER MİSYONERLERİN HEDEFİNDE”

Mustafa Yıldız’ın sunumunu yaptığı Odak Noktası’nın dün yayınlanan bölümüne konuk olarak katılan Av. Uğur Yıldırım, Avrupa’da yaşayan mültecilerin dramını anlattı. Konuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunan Yıldırım, mültecilerin misyonerlerin kıskacında olduğunu söyleyerek, “Mülteciler Müslüman olmakla, karınlarını doyurmak arasında bırakılıyor.” dedi.

 Ülke TV’de ekranlara gelen Odak Noktası’nın dün akşam yayınlanan bölümünde, tüm dünyanın gündeminde olan mülteci sorunu konuşuldu. Programa konuk olan Uluslarası Mülteci Hakları Derneği Başkanı Avukat Uğur Yıldırım, Avrupa’da yaşama tutunan mültecilerin yaşam koşullarını anlattı. Mülteci kamplarını yerinde gözlemleyen Yıldırım, Fransa’daki Calais Kampı’nın, insanlığın en utanç verici kampı olduğunu söyledi.

Batı’daki insanlık ayıbını gözler önüne seren Yıldırım, kamplarla ilgili olarak şöyle konuştu, “Calaris Kampı, 6 milyon mültecinin hayata tutunduğu bir kamp. İnsanlar kış aylarının eksilerdeki hava koşullarında, ellerine geçen poşetlerle, çuvallarla, naylonlarla yaptıkları derme çatma çadırlarda yaşıyor. Bu insanlar, çamurun, pisliğin ve kanalizasyonun ortasında kalmışlar.”

Yıldırım konuşmasında misyonerlerin mültecileri hedef aldığının da altını çizerek önemli bir gerçeği gözler önüne serdi. Kamplarda gördüklerini,  “Mülteci kampları genelde kiliseler tarafından yürütülüyor. Kampları ziyaretimiz sırasında başı kapalı Müslüman kızların haç işaretli kolye taktıklarını gördük. ‘Hristiyan mı oldunuz?’ diye sorduğumuzda hoşlarına gittiği için taktıklarını söylediler. Hatta bu kamplarda kiliseler tarafından Arapça olarak basılan İncil’e de rastladık.” şeklinde dile getiren Yıldırım, bir mülteciyle arasında geçen konuşmayı da paylaştı; “Bir mülteci, yemekleri bir çok kişinin tek tabldottan ve tek öğün olarak yediklerini anlattı. Ardından hala kulaklarımdan gitmeyen şeyler söyledi. Bana , yemeklerin yetersiz olduğunu ancak, her gün saat 12:00’de kiliselerde yemek verildiğini söyleyerek, ‘Bir arkadaşım, Haham dinleyerek dinden çıkmayız, en azından karnımızı doyuralım diyor. Ama ben kendime yakıştıramadığım için gitmiyorum.’ dedi. Bu insanlar bir nevi o ülkede kalmak ya da karınlarını doyurmakla Müslüman olmak arasında bırakılıyor.”

Alanında uzman konuklarla gündemdeki sıcak başlıkların konuşulduğu Odak Noktası, hafta içi her gün saat 17:00’de Ülke TV’de…