MİRGÜN CABAS’IN KUT’ÜL AMARE YORUMU GÜLDÜRDÜ

Turgay Güler’in sunduğu Prof. Dr. Mehmet Çelik’in yorumlarıyla eşlik ettiği Sıradışı Tarih’in gündem konusu Kut’ül Amare Zaferi oldu. Programda zafere tepki verenler sert dille eleştirildi. Mirgün Cabas’a ait tweet ise hem güldürdü hem öfkelendirdi.

 Ülke TV’de ekranlara gelen Sıradışı Tarih’te Turgay Güler ve Mehmet Çelik, 100. yıl dönümü olması münasebetiyle, tarih kitaplarında yer almayan Kut’ül Amare Zaferi’ni konuştu. Programda, gazeteci Mirgün Cabas’ın konuyla ilgili attığı tweet değerlendirildi. Geçtiğimiz haftalarda çalıştığı televizyon kanalından çıkarılan Cabas’ın, “Her gün televizyonda program yapmamanın tek iyi tarafı; Kut’ül Amare’nin ne olduğunu bilmiyorum. Merak etmiyorum. Hayatta da etmeyeceğim.” şeklindeki tweeti karşısında kahkahalarını tutamayan Çelik, “Bu ne demek istiyor böyle?” diyerek tepkisini gösterdi.

Konuşmasını, “Ne olduğunu bilmiyor olabilir, anlarım. Merak da etmemiş olabilir. Ancak ‘hayatta merak etmeyeceğim.’ diyerek bir duruş sergiliyor. Burada bir öfke, nefret var. İnsanlar neyi hatırlamak istemezler? Kötü şeyleri… Peki bu zafer kim için kötü? İngilizler için. İngilizler bu zaferde generallerini, subaylarını teslim etti. Böyle teslimiyet görülmemişti. Şerefli bir mağlubiyet değildi. Her İngiliz için Kut’ül Amare yaradır. Fakat bizimkilere ne oluyor? Onu anlamıyorum.” şeklinde sürdürdü. Konuğunun düşüncelerine katıldığını belirten Turgay Güler ise, “Bu tipler nasıl yetişiyor böyle? Nerede yetişti? Ne yiyorlar?” diyerek görüşlerini ifade etti.

Bilinmeyen tarihin gün yüzüne çıkarıldığı Sıradışı Tarih, her Çarşamba saat 22:00’de Ülke TV’de ekranlara geliyor.