“KÜRTLERE TARİH BOYUNCA HDP KADAR ZULMEDEN OLMADI”

Mehmet Acet’in sunumuyla ekranlara gelen Akşam Baskısı’nın dün yayınlanan bölümünde Selahattin Demirtaş’ın ‘Kürtlerin gönül teli Cizre’de koptu.’ şeklindeki açıklaması yorumlandı. Program konuklarından Ömer Vehbi Hatipoğlu, söz konusu konuşmaya ilişkin olarak, tarih boyunca Kürtlere en fazla HDP’nin zulmettiğini söyledi.

 Ülke TV’de ekranlara gelen Akşam Baskısı’nın dünkü konukları AK Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk, 21. dönem AK Parti Diyarbakır Milletvekili Ömer Vehbi Hatipoğlu ve 24. Dönem MHP Milletvekili Özcan Yeniçeri oldu. Gündemdeki önemli başlıkların yorumlandığı programda,  HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Cumhuriyet gazetesine verdiği bir demeçte kullandığı, ‘Kürtlerin Türk devletine gönül bağı Cizre’de koptu.” şeklindeki sözlerine uzun yer verildi. Burhan Kayatürk konuyla ilgili, “Demirtaş doğru söylüyor. Kürtlerin gönül bağı koptu. Ancak bu bağ, Türk devletine değil HDP’ye koptu. HDP bir daha asla Kürtlerden aldığı desteği göremeyecek. Artık Kürt halkı HDP’nin ne olduğunu gördü ve güveni kalmadı.” açıklamalarında bulundu. Geçtiğimiz günlerde Diyarbakır’ı ziyarete giden HDP’li vekillerin halk tarafından protesto edildiğini de hatırlatan Kayatürk konuşmasına, “HDP’nin vekillerini kovmaktan beter eden halk, iki gün sonra Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ı nasıl büyük coşkuyla karşıladığını hepimiz gördük.” şeklinde devam etti.

Kayatürk’ün görüşlerine katıldığını belirten Ömer Vehbi Hatipoğlu ise, “Bazı Kürt gruplarının hak ve özgürlükleri bağlamında HDP’nin demokratik yolları kullanarak netice alacağına dair umutları vardı. O umutları artık bitti. Yani Kürtlerin sadece gönül bağı değil tüm bağları koptu.” dedi. Hatipoğlu ayrıca HDP’nin Kürtleri oy deposu olarak gördüğünü de vurgulayarak söz konusu partinin Kürt halkına kan ve gözyaşı dışında hiçbir şey vermediğinin altını çizdi.

Hatipoğlu, “Siz geleceksiniz, mazlum ve masum halkın yaşadığı şehrin içine savaşı koyacaksınız, hendek kazıp bomba koyacaksınız, tehditlerle esir hayatı yaşatacaksınız, sonra da hak ve özgürlük diyeceksiniz. Tarih boyunca Kürtlerin Kürtlere bundan daha büyük zulmü olmamıştır. Ve tarih boyunca HDP ile PKK kadar Kürtlere zulmeden olmamıştır.” ifadelerini kullanarak Kürtlerin HDP’yle ilişkisi kalmadığını söyledi.

Akşam Baskısı her Pazartesi akşamı saat saat 22:00’de Ülke TV’de…