İSLAM HİLAFETİNİN YAŞANDIĞI SARAYLAR NASIL KUMARHANEYE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ?

Mustafa Yıldız’ın sunduğu Odak Noktası’nın dün yayınlanan bölümüne konuk olan Ahmet Anapalı, Dolmabahçe ve Yıldız Sarayı’nın kumarhaneye çevrilişini anlattı. Anapalı, söz konusu değişikliği İslam’a ve sarayların manevi atmosferine hakaret olarak değerlendirdi.

 Ülke TV’de ekranlara gelen Odak Noktası’nın dünkü bölümünde tarihi olaylarla ilgili gerçekler anlatılırken, Dolmabahçe ve Yıldız Sarayı’nın kumarhaneye çevrilişine de geniş yer verildi. Program konuğu Tarihçi-Yazar Ahmet Anapalı konuyla ilgili şaşırtıcı bilgiler paylaştı. Yıldız Sarayı’nın, Mustafa Kemal’in emri ve Bakanlar Kurulu’nun kararıyla kumarhaneye çevrildiğini vurgulayan Anapalı, “Ülke ekonomisine katkı sağlamak için bu yola başvuruldu. Ardından kumarhaneye ciddi yatırımlar yapıldı. Avrupa’dan insanlar kumar oynamak için bu saraylara geliyordu.” dedi. O günkü gazetelerin ‘Müjde! İstanbul kumarhane merkezi oluyor’ başlıklı haberlere yer verdiğini de söyleyen Anapalı konuşmasına, “Düşünebiliyor musunuz bu haber ‘müjde’ olarak verildi. Sonra bu haberler tüm dünyaya sunularak, kumar oynayanlar İstanbul’a davet edildi.” şeklinde devam etti.

Ahmet Anapalı, Mustafa Yıldız’ın, “Kumarhaneye çevirmek için neden özellikle Osmanlı motiflerini içinde barındıran bu saraylar tercih edildi?” sorusu üzerine, “Durumun asıl acı tarafı da bu işte. 12 Eylül 1925’te Dolmabahçe başta olmak üzere, bütün saraylar şampanyalı açılışla kumarhaneye dönüştürüldü. Burada iki maksat olabilir: İlki, müştemilatının geniş olması ve sarayın görkemli olması sebebiyle kumar oynayanların göz zevkine hitap edilmek istenmiş olabilir. İkincisi ise şu; bu mekanlar hilafet mekanlarıydı. Kumarhane olmadan 5 ay evvel, orada İslam halifesi bulunmaktaydı. Burada Dolmabahçe ve Yıldız Sarayı’nın manevi atmosferine büyük hakaret söz konusu.” diyerek sarayların kumarhaneye çevrilmesindeki amacın, hilafet ve İslam üzerinde güç gösterisi yapmak olabileceğine dikkat çekti.

Odak Noktası hafta içi her gün saat 17:00’de Ülke TV’de…