İNGİLTERE’NİN İSLAM COĞRAFYASI ÜZERİNDEKİ PLANI NE?

Turgay Güler’in sunduğu, Prof. Dr. Mehmet Çelik’in yorumlarıyla katıldığı Sıradışı Tarih’in dün akşamki yayınında İngiltere’nin Türkiye ve İslam dünyasına yönelik gerçekleştirdiği planlar konuşuldu. Konuyla ilgili çarpıcı bilgiler paylaşan Çelik, İngiltere’nin özellikle hilafet üzerinden, İslam dünyasını parçaladığını söyledi.

 Ülke TV’de ekranlara gelen Sıradışı Tarih’in dün akşam yayınlanan bölümünde tarihçi Prof. Dr. Mehmet Çelik, İngiltere’nin geçmişten günümüze kadar olan süreçte İslam dünyası üzerindeki hedeflerini anlattı. Osmanlı İmparatorluğu’nun parçalanmasının ve İslam coğrafyasındaki kargaşanın temel nedeninin İngiltere olduğunu ifade eden Çelik, “İngiltere, Osmanlı’yı ve İslam ülkelerini parçalamak adına kurduğu planı gerçekleştirmek için önce Sevr denilen eşkıyalık ve gasp projesini yarattı. Osmanlı’yı parçalamak için kurulan Sevr ile kurduğu mandater yönetimleri uluslararası zeminde meşrulaştırmak için de Milletler Cemiyeti’ni kurdu. İnsanlık tarihinde bunun kadar ahlaksız, vicdansızlık çarkını ne firavun ne nemrut  hiç kimse düşünemezdi.” dedi.

İngiltere’nin oynadığı oyunları anlatmaya devam eden Çelik, Hilafetin nasıl yok edildiğini de şu sözlerle açıkladı, “İslam coğrafyasında hilafet kurumunun kaldırılması projesi de İngiltere’ye aittir. İngiltere Osmanlı’yı bir tespihe benzetiyordu. Tespihin imamesi ise hilafet kurumuydu. İmame koparılırsa tespih parçalanacaktı. Birlik ve beraberlikte yok olacaktı. Bu planı oynamak için dost eldivenini geçirerek içimize girdi. Dostumuz gibi görünerek İslam dünyasında bir hareketlenme başlattı. Hadis-i Şerif diyerek, ‘Halife Kureyş’tendir.’ şeklinde bir yanlış bilgiyi dolaşıma soktu. Sonrasında İslam dünyasının tek derdi ‘hilafet kimindir?’ olmuştu. İngiltere tam da bu süreçte, ‘Türkler Mısır’ın fethiyle, Araplara ait olan hilafeti gasp etmiştir.’ düşüncesini işlediler.

Gündemdeki gelişmelere perde arkasından bakan Sıradışı Tarih, her Çarşamba saat 22:00’de Ülke TV’de…