HALEP’TEKİ ZULME CANLI YAYINDA İSYAN – TURGAY GÜLER VE PROF. DR. MEHMET ÇELİK’İ GÖZ YAŞLARINA BOĞAN GÖRÜNTÜ

Ülke TV ekranlarının ilgiyle izlenen programı Sıradışı Tarih’te dün akşam rejim güçlerinin Halep’te yaptığı katliam ve sivillerin yürek burkan görüntüleri konuşuldu. Programda Halep’te bir enkazın altından kurtarılan 5 yaşındaki bir kızın anestezi işlemi uygulanmadan kafasına dikiş atılırken canının acımaması için Kur’an-ı Kerim’den ayetler okuduğu görüntülere yer verildi. İzledikleri görüntüdeki dramdan çok etkilenen Turgay Güler ve Prof. Dr. Mehmet Çelik gözyaşlarına hakim olmadı. Programın devamında Halep’teki zulmü değerlendirmek için canlı yayına bağlanan Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu yaptığı değerlendirmelerin ardından Halep’teki katliamların son bulması için dua etti. 

Gazeteci Turgay Güler’in sunumu ve Prof. Dr. Mehmet Çelik’in yorumları ile Ülke TV ekranlarına gelen Sıradışı Tarih programının dün akşamki bölümünde Halep’teki sivil katliamlar konuşuldu. Programın ilk dakikalarında rejim güçleri tarafından yapılan saldırılarda başından yaralanan ve gerekli sağlık malzemeleri bulunmadığı için anestezi işlemi uygulanmadan yarasına dikiş atılan bir kız çocuğunun görüntüsü ekranlara getirildi. Görüntülerde kızın çektiği acılara rağmen ağlamak yerine Kur’an-ı Kerim okuyarak duyduğu acıyı hafifletmeye çalıştığı görünüyordu.

“Firavun’dan Özür Dilerim”

Kameralar yeniden stüdyoya döndüğünde Turgay Güler ve Prof. Dr. Mehmet Çelik’in  izledikleri görüntüden etkilenerek ağlamaya başladıkları ekrana yansıdı. Gözyaşları içerisinde sözlerine devam eden Prof. Dr. Çelik, “Turgay, ben tarihçiyim. Tarihten çok zalimler geldi geçti. Firavun’a çok hakaret ettim. Jüstinyanus’a çok hakaret ettim. Neron’a çok hakaret ettim. Onlardan özür diliyorum. Bu namussuzluğu, bu alçaklığı daha önce görmedim. 5 yaşında bir çocuk. Anestezi sırasında acı duymamak için Kur’anı Kerim’den ayetler okuyor. Batsın bu dünya. Lanet olsun bu dünyaya” diyerek duygularını dile getirdi. Bu sırada gözyaşlarına daha fazla hakim olamayan Turgay Güler, rejiden programa ara verilmesini istedi.

“Allah Hesap Sorarken ‘Halep’teki Katliamı Görmedin mi?’ diyecek”

Programın ilerleyen dakikalarında ise İlahiyatçı Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, Ülke TV canlı yayınına telefonla bağlanarak Suriye’de yaşananları değerlendirdi. “Maalesef Halep’te yaşananlar için hiçbir Arap ülkesinin kılı kıpırdamıyor.” diyerek sözlerine başlayan Prof. Dr. Hatipoğlu, “Utanılacak bir şey bu. Müslüman olarak geçinen ülkeler için söylüyorum bunu. Allah aşkına söyleyin Türkiye dışında ve bu ülkenin Cumhurbaşkanı Erdoğan dışında Halep’te yaşananları gündeme getiren bir Allah’ın kulu daha var mı? 15 Temmuz gecesi başarılı olsaydı bugün Türkiye de Halep olacaktı. Mazlumun dili dini ırkı sorgulanmaz. İnanıyorum ki ümmet eğer akıllanırsa dünyanın dengesi değişecek. Bu ümmetin çocukları bu zulmü hak etmiyor. Bunun hesabını herkes verecek. Ben namazımla, orucumla, zekatımla öbür tarafa gittiğimde Allah bana diyecek ki, ‘Halep’teki katliamı görmedin mi? Humus’taki katliamı görmedin mi?” cümleleriyle İslam dünyasının duyarsızlığını eleştirdi.

Ardından programda Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu’nun Halep’teki masum insanların kurtuluşu için ettiği duaya amin denildi.

Turgay Güler’in sunumu ve Prof. Dr. Mehmet Çelik’in yorumlarıyla ekrana gelen Sıradışı Tarih her Salı saat 22.00’de Ülke TV’de ekrana geliyor.