ÇÖZÜM SÜRECİ İSTEYENLERİN AMACI NE?

Mustafa Yıldız’ın sunduğu Odak Noktası’na konuk olarak katılan Hasan Öztürk, Cemil Bayık’ın BBC’ye yaptığı konuşmaları yorumladı. Öztürk açıklamalarında masaya oturma çağrısı yapanların güç kaybı yaşadıkları için çözüm süreci istediklerini iddia etti.

Ülke TV’de ekranlara gelen Odak Noktası programının gündeminde terör vardı. Program konuğu Ülke TV Genel Yayın Yönetmeni Hasan Öztürk, KCK Başkanı Cemil Bayık’ın  “Koalisyon güçleriyle doğrudan görüşüyoruz” ve “DAEŞ’le mücadele eden biziz.” şeklindeki açıklamalarını değerlendirdi.  Bu konuşmalarıyla Bayık’ın, Türkiye’nin ‘PKK-PYD arasında fark yoktur’ düşüncesini doğruladığını savunan Öztürk, “Biz terör örgütü PKK’nın, terör örgütü DAEŞ’le mücadele ettiğini görmedik. Biz neyi gördük? PKK’nın Suriye kolu olan PYD’nin DAEŞ’le mücadelesini gördük. Bu noktada Bayık ‘biz’ derken PYD’yi kastetmiş oluyor. Ve PKK-PYD’nin farklı olmadığını ikrar etmiş oluyor” dedi.

Türkiye’nin terörle mücadelede çok başarılı olduğunu da ifade eden Öztürk, masaya çağıran kesimlerin yenildiklerini fark etmeleri sebebiyle bu çağrıda bulunduklarını iddia etti. Konuşmasına, “Türkiye’nin bileğini sahada bükemediler. Bakalım başka karanlık odaklarda bükebilecekler mi? Devlet PKK ile çözüm sürecinin sağlıklı olmadığını gördü ve ‘Muhatabımız  millettir’ dedi. Terörle hak ettiği mücadeleyi veriyor. Onlar da tamamen temizleneceklerini anlayınca masaya oturma hamlesi yapıyor” diyerek devam etti.

Mustafa Yıldız’ın sunduğu Odak Noktası, hafta içi her gün 17.00’de Ülke TV’de.