CANAN KARATAY ORUÇ TUTANLARA ÖNEMLİ TAVSİYELERDE BULUNDU

Mustafa Yıldız’ın sunduğu Odak Noktası dün yayınlanan bölümünde Prof. Dr. Canan Karatay’ı konuk olarak ağırladı. Programda Karatay, ezber bozan tavsiyelerde bulundu.

 Hafta içi her gün Ülke TV’de ekranlara gelen Odak Noktası’nın dün akşamki yayınına ünlü Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay konuk oldu. İçinde bulunduğumuz Ramazan ayı dolayısıyla oruç tutanlara çok sayıda tavsiyelerin verildiği programda, izleyicilerin merak ettiği sorularda yanıt buldu.

BAYRAMDA TATLIDAN UZAK DURUN!

 Ezber bozan açıklamalarıyla gündemden düşmeyen Karatay, bayram öncesi izleyicilere kritik uyarıda bulundu. Ramazan ayında olduğu gibi, iki öğün yemek yenmesini öneren Karatay, “Uzun süre oruç tuttuk. Bu sayede Ramazan sonrası vücut kendini toparlamış ve deşarj etmiş olacak. Doğal haline dönmüş olacak. Vücudunuzun bu halini hiç bozmayın. Bu nedenle bayramda tatlılara yüklenmeyin.” diyerek az şekerli yapılmış güllacın  yenebileceğini de söyledi.

ORUÇLUYKEN BUNU YAPANLAR HALSİZLİK  VE SUSUZLUKTAN KURTULUYOR!

 Ramazan ayında bir çok insanın şikayeti olan halsizlik ve susuzluğun giderilmesi için de bilgiler veren Karatay, glisemik indeksi yüksek olan gıdaların tüketilmemesini söyleyerek; “Glisemik indeksi yüksek olan yiyecekler, pide dahil beyaz ekmek, meyve, tatlı gibi yiyeceklerdir. Bu yiyecekler, kan şekerinin ani düşüşüne ya da ani yükselmesine neden olur. Bu durum ise sizi hem acıktırır hem susattırır hem de halsiz bırakır.” ifadelerini kullandı. Gazlı ve şekerli içeceklerin de susuzluk ve halsizliğe neden olduğunu belirten Karatay, iftar ve sahurda bolca su, limonlu çay, ev yoğurduyla yapılmış ayran ve yoğurdun tüketilmesi gerektiğinin altını çizdi.

 KARATAY’DAN RAMAZAN KOMPOSTOSU TARİFİ

 Karatay programda ayrıca, oruç tutanların açlık ve halsizlik hissini önemli ölçüde azaltan, vitamin, mineral ve protein deposu komposto tarifini de izleyicilerle paylaştı; “Bir gece önceden evinizde bulunan fındık, fıstık, her türlü erik, kuru incir gibi kuru yemişleri bir kaba doldurun ve içini suyla doldurarak ağzını kapatın. Daha sonra kabı buz dolabına koyun. Kesinlikle şeker katmayın ve kaynatmayın. Bu kompostoyu ister iftarda ister sahurda dilediğiniz kadar için. Bakın o zaman halsizlikten eser kalıyor mu?”

SAHURDA NE YEMELİ?

 Bal ve pekmezin zararlı olduğunu ifade eden Karatay, sahurda tüketilen ekmek, şeker, tatlı ve pilavın açlığa neden olacağını vurgulayarak, “Sahurda bolca peynir, 20-30 adet zeytin ve bir avuç kuru yemiş yerseniz, aç kalmazsınız.” dedi. Karatay, baklava ve börekten de uzak durulması gerektiği uyarısında bulundu.

“TAZE SIKILMIŞ PORTAKAL SUYU SAĞLIĞA ZARARLIDIR”

 Günümüzde meyvelerin vitamin oranlarının büyük ölçüde düştüğünü belirten Karatay, “Artık meyvelerde c vitamini yok. İnanmayın. Meyveler früktoz doludur. Siz de o meyveleri sıkarak, früktozu sulu şeker haline getiriyorsunuz.” dedi. Konuşmasında, “meyveler içilmez, yenir.” ifadesini kullanan Karatay, sağlıklı olduğu düşünülen taze sıkılmış portakal suyunun da sağlıksız olduğunu vurguladı.

Alanında uzman konuklarla ülke gündeminin değerlendirildiği Odak Noktası hafta içi her gün saat 17:00’de Ülke TV’de.