“BATI’NIN KULLANDIĞI KAYNAKLAR ARTIK TÜRKİYE’NİN ELİNDE”

Turgay Güler’in sunduğu, Ebubekir Sofuoğlu ve Kayhan Uygur’un yorumlarıyla katıldığı Sıradışı programının dün yayınlanan bölümünde Avrupa’da yaşanan sokak ayaklanmaları konuşuldu. Çarpıcı açıklamaların yer aldığı programda Sofuoğlu, Batı’nın 2002’ye kadar kullandığı doğal kaynakları, artık Türkiye’nin ele geçirdiğini söyledi.

 Ülke TV’de ekranlara gelen Sıradışı programında dün akşam Avrupa ülkelerinde ekonomik kriz nedeniyle ortaya çıkan sokak ayaklanmalarına yer verildi. Turgay Güler’in yönelttiği,  “Türkiye Gezi Olayları, PKK saldırıları ve darbe operasyonlarına rağmen Avrupa’dan daha parlak. Avrupa niçin bu halde?” sorusu üzerine Güneş Gazetesi Yazarı Kayhan Uygur, “Avrupa, kullanabileceği tüm olanakları kullandı. Dış borçlanmalar yaşadı. Şimdi kemer sıkma politikası uygulamak zorunda. Devlet stop etmek üzere. Avrupa’nın şu an ki durumu 2001 Türkiye’sinden daha da vahim. Bizim o günlerde en azından insan gücümüz vardı. Genç nüfusumuz vardı. Avrupa’da o da yok. Esnafları, çalışanları yabancı uyruklu.” ifadelerini kullandı. Türkiye’nin ihracat yaptığı ülkelerin sorunlu olmasına rağmen her yıl yüzde 3 oranında büyüme yaşadığının altını çizen Uygur, “Tüm bunlar Türkiye’nin ne denli güçlendiğini gösteriyor. Bizim Batı’ya, Avrupa Birliği’ne, Ortadoğu’ya ihtiyacımız yok.” diyerek yeni kurulan hükümete Anadolu’daki zengin kaynaklara yönelmesi gerektiği çağrısında bulundu.

Program konuklarından Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu ise, Türkiye’nin dünyadaki gelişme seviyesini yakalamayı başardığını vurgulayarak, “Avrupa’da 2008’den beri yaşanan ekonomik kriz Türkiye’yi teğet geçiyor. 2002’ye kadar bizde de sıkıntılar vardı. Ama günümüze bakıldığında Avrupa batıyor, Türkiye güçleniyor.” dedi. Sofuoğlu, Batı’nın mevcut krizi hiçbir zaman çözemeyeceğini de belirterek, “Kaynaklar eskisi gibi Batı’ya gitmiyor. 2002’ye kadar Batı’ya akan kaynaklar artık Türkiye’ye akmaya başladı.” dedi.

Sofuoğlu konuşmasında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir röportajında kullandığı ‘Türkiye, 79 yılda 8 Milyar Dolar para topladı. Son 12 yılda ise 1 Trilyon 900 Milyar Dolar para topladı.’ sözlerine de yer vererek, “Muhalefet partisi kendi ağzıyla söylediği, 1 Trilyon 900 Milyar Dolar’ın nasıl toplandığını dürüstçe, vicdanen lütfen cevaplasın.”  diyerek Kılıçdaroğlu’na çağrıda bulundu.

Gündemdeki gelişmelerin değerlendirildiği Sıradışı, hafta içi her Çarşamba saat 22:00’de Ülke TV’de…