Kanal 7 Medya Grubu’nun Darbe Girişimine Karşı Dik Duruşu

Kanal 7 Medya Grubu, 15 Temmuz akşamı TSK (Türk Silahlı Kuvvetleri) içindeki bir grup yapılanma tarafından darbe teşebbüsünde bulunulduğu andan itibaren darbeye karşı tutum sergileyerek, toplumu yönlendirici bir yayın izledi. Grup, darbeyi önlemede önemli pay sahibi olan millete, sokağa çıkma çağrısını da tüm televizyon kanallarından önce yaparak, büyük sorumluluğu yerine getirdi. Ülke TV ekranlarından Diyanet İşleri Başkanlığı’na yapılan ‘ezanlar susmasın’ çağrısına ise, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez yayına bizzat bağlanarak karşılık verdi. Darbe girişiminin ilk dakikalardan itibaren, halkı bilgilendirme görevini en iyi şekilde gerçekleştiren Grup, Ülke TV, Kanal 7, Radyo 7, Haber7.com, ulke.com.tr iletişim kanallarından ve bağlı sosyal medya hesaplarından an be an gelişmeleri aktararak, topluma öncülük etti.

15 Temmuz akşamı TSK’nın içindeki bir grup FETÖ üyesi tarafından Türkiye demokrasisine karşı gerçekleştirilen darbe girişimi sırasında ‘Sıradışı’ programıyla canlı yayında olan Ülke TV, olayı 22:15’de ‘Boğaz’da Askeri Hareketlilik’ başlığı ile son dakika gelişmesi olarak bildirdi. Program sunucusu Turgay Güler, sosyal medyada yapılan değerlendirmeleri aktarıp, kendisine yönelik ‘Darbeden mi korktun?’ ithamına ise saat 22.29’da ‘Manyağa bak, darbeden korktuğum yok be!’ diyerek cevap verdi. Boğaz köprülerinden canlı olarak aktarılan görüntüler ‘Yurt genelinde terör alarmı’ olarak verilirken, Başbakan Binali Yıldırım’ın yaptığı açıklama üzerine, gelişmeler ‘Darbe girişim’ başlığıyla verildi. Turgay Güler, “Saatler 23:13’ü gösteriyor. 15 Temmuz günündeyiz. TSK’nın içindeki bir grubun kalkışmasıyla darbe girişimi yapıldı. Bu anonsu yapacağım aklımın ucuna bile gelmezdi. Ben tarihe not düşüyorum, Başbakan’ın da ifade ettiği gibi bu darbe girişimine pabuç bırakılmayacak. Bu devletin ferdi olarak bizler demokrasi mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz.” açıklamasında bulundu. İlk andan itibaren Ülke TV sosyal medya hesaplarından da, gelişmeler dışarıdaki insanlara dakika dakika duyuruldu.

Olay gecesi Kanal 7 Medya Grubu’na bağlı yayın yapan Haber7.com saat 22:15’de ‘Boğaziçi ve FSM’de Neler Oluyor?’ başlığı ile olayı duyurdu. Ardından 23:02’de Başbakan Yıldırım’ın açıklaması ile askeri kalkışma olduğunun bilgisini verdi.

İLK KANAL 7 GEÇTİ

Genel kanallar içerisinde ise darbe girişimine ilişkin ilk haberi alt yazıyla saat 23:20’de veren Kanal 7, bilahare Ülke TV ile ortak yayına geçti. Normal yayın akışını kesip gelişmeleri aktaran genel kanallar içerisinde Kanal 7 ilk sıradaydı.

SOKAK ÇAĞRISI İLK OLARAK ÜLKE TV EKRANLARINDAN YAPILDI

AK Parti İl Başkanı’nın Ülke TV’ye bağlanarak sokağa çıkın çağrısı yapmasının ardından, Turgay Güler de, “Evinizde oturmayın, ülkenize sahip çıkın. Sokaklara çıkın.” diyerek, darbe teşebbüsünün başarısız olmasında en büyük etken olan halka sokağa çıkma çağrısını yaptı. Turgay Güler ayrıca, “Ekranlarımızın kararmaması için, bu binayı da korumaya gelin. Sokaklara çıkın, sadece İstanbul ve Ankara değil tüm yurttan bu tavrı bekliyoruz. Ben görevimi net bir şekilde ekran karşısında icra ediyorum. Burada olmasaydım sokakta olacaktım.” sözleriyle medya organlarına yönelik tehlikenin de altını çizdi. Güler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilk açıklamasının ardından da sokağa çıkma çağrısını yineledi.

“KANDIRILAN ASKERLERE SUÇ İŞLEDİKLERİNİ BİLDİRİN, SİLAHLARINI BIRAKSINLAR”

Güler, olayın yaşanmasının ardından, gündemden düşmeyen masum askerler meselesine de öngörülü olarak değindi. Halkı ikiye ayırmanın amaçlandığı söz konusu konuyla ilgili Güler şunları söyledi, “Askerlerin bir kısmı verilen emrin ne demek olduğunu bilmiyor. Onlara suç işlediğini söyleyin, silahlarını bıraksınlar.”

ÜLKE TV’DEN YAPILAN EZAN ÇAĞRISINA DİYANET’DEN YANIT GECİKMEDİ

Ülke TV’de Turgay Güler’in, “Diyanet’e, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne sesleniyorum. Bütün teşkilata, imamlara, müezzinlere sabaha kadar ezan okunması emri vermek zorunda. İstanbul İl Müftüsü talimat vermek zorunda. Bütün minarelerden ezan okutun. Dur durak dinlemeden, yorulmadan sabaha kadar ezanlar susmamalı.” sözlerinin ardından telefonla yayına bağlanan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Ülke TV aracılığıyla sela okunması için çağrıda bulundu.

BELEDİYELERE ÇAĞRI

Turgay Güler, halka ve Diyanet İşleri’nin ardından belediyelere de seslenerek şöyle konuştu, “Türkiye’nin bütün belediye başkanlarına sesleniyorum. Ne kadar aracın varsa, hepsini, kamyonunu, çöp kamyonlarını, otobüslerini tankların önüne yığın. Daha ne bekliyorsunuz? Ne kadar aracın varsa, talimatı veriyorsun. Tankları kuşatıyorsun. Bu kadar basit.”
RADYO 7 ‘MİLLETE DARBE YAPILMAZ’ DEDİ

Kanal 7 Medya Grubu’na bağlı yayın yapan Radyo 7 darbe girişimiyle birlikte ‘Millete Darbe Yapılamaz’ başlığıyla haber yayınına geçti. Radyo 7 Haber Müdürü Mehmet Can’ın yönetiminde sürdürülen haber yayınında sokaklardaki insanlarla canlı telefon bağlantılarının yanı sıra gelişmeler, Radyo 7’nin sosyal medya hesaplarında da, an be an dinleyenlere aktarıldı.

YÖNETİM KURULU GÖREVİNİN BAŞINDAYDI

Darbe girişiminin başlamasıyla birlikte Kanal 7 Medya Grubu Yönetim Kurulu Üyeleri, yöneticileri ve çalışanları da görevlerinin başına geçti. Yayın kuruluşlarına yönelik ele geçirme hareketi tehlikesine karşı Kanal 7 Medya Grubu’nun girişi özel araçlarla kapatıldı, yayınların kesilmesi durumunda yapılacak alternatif yayınların planlaması yapılarak teknik personelle birlikte alt yapısı hızlıca oluşturuldu.