TARİHTE YÜRÜYEN ADAM

Cumartesi 21:00

19 Ocak 2019, Cumartesi

ASKERLERE ‘BAĞRI YANIK VE BALDIRI ÇIPLAK’ TANIMLARI NEDEN KULLANILDI?

Geçmişten günümüze yaşayan tarihi yapıların hikâyelerinin ve tarihi olayların anlatıldığı Tarihte Yürüyen Adam’da bu hafta Ahmet Anapalı, Hisart Canlı Tarih Müzesi’ndeki keyifli gezisine devam edecek. Anapalı, on binlerce tarihi objenin sergilendiği müzedeki dünyanın en büyük kılıç yatağının hikâyesini izleyicilerle paylaşacak.

Mekânların tarihçesi, gündelik hayatta sıkça kullanılan deyişlerin kökeni ile tarihe farklı bir bakış sunan tarihçi-yazar Ahmet Anapalı, ‘Tarihi Yaşatanlar’ bölümünde Osmanlı’dan kalma tarihi eserlerin bulunduğu Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi’ni gezmeye kaldığı yerden devam edecek. Anapalı, yüz on yedi santimetre uzunluğundaki dünyanın en büyük kılıç yatağını gösterecek.

Programda ayrıca zırha bürünen askerlerin yansıra ‘bağrı yanık ve baldırı çıplak’ denen askerlerin neden bu şekilde tanımlandığından bahsedilecek.

Tarihçi -Yazar Ahmet Anapalı’nın hazırlayıp sunduğu “Tarihte Yürüyen Adam” her Cumartesi 21.00’de Ülke TV’de.

***

TARİHTE YÜRÜYEN ADAM

Tarihi sevdiren ve merak uyandıran program Tarihte Yürüyen Adam geçmişten günümüze kadar ayakta kalmayı başaran tarihi yapıları ve hikâyelerini izleyicilerle buluşturuyor.  Tarihçi Yazar Ahmet Anapalı’nın sunumuyla Ülke TV’de Tarihte Yürüyen Adam… Mekanların tarihçesi, gündelik hayatta sıkça kullanılan deyişlerin kökeni ve tarihe farklı bir bakış Ülke TV’de… Tarihte Yürüyen Adam, insanlar için anlamsız gelen taşı, toprağı en anlamlı hale getiriyor.

Medeniyetler beşiği, dünyanın incisi İstanbul… Fethedenin Hz. Muhammed’in sözüyle şereflendirildiği şehir. Her gün önünden geçtiğimiz çeşmenin, caminin, hanın-hamamın, büyük küçük her yapının yerinde daha önce hangi yapılar ve medeniyetler vardı? Oralarda neler yaşanmıştı?

“Dünü bilmeyen bugünü anlayamaz; bugünü anlamayan yarını göremez, yarını inşâ edemez; hattâ dünden gelen hamlelerin nedenlerini bile düşünemez.” diyen Abdulbaki Gölpınarlı’nın sözünden ilhamla ‘Tarihte Yürüyen Adam’ dünü anlatacak, bugünü gösterecek ve yarının rotası için ışık tutacak.

Tarihçi-Yazar Ahmet Anapalı’nın sunduğu “Tarihte Yürüyen Adam” Cumartesi Ülke TV’de…

Tarihte Yürüyen Adam programının tüm bölümlerini izle7.com’da izleyebilirsiniz.