TARİHTE YÜRÜYEN ADAM

Cumartesi 21:00

15 Aralık 2018, Cumartesi

TAHTA GEÇMESİ İSTENMEYEN CEM SULTAN’IN HİKÂYESİ

Geçmişten günümüze yaşayan tarihi yapılar ve tarihi olayların anlatıldığı Tarihte Yürüyen Adam’da bu hafta Cem Sultan ve taht kavgaları konusu, Osmanlı’nın Başkenti Bursa’dan ekrana taşınacak.

Mekânların tarihçesi, gündelik hayatta sıkça kullanılan deyişlerin kökeni ile tarihe farklı bir bakış sunan tarihçi-yazar Ahmet Anapalı bu hafta Osmanlı’nın ilk başkenti, tarihi yapıları ile görenleri hayran bırakan Bursa’yı gezdirecek ve Cem Sultan ve taht kavgalarının bilinmeyenlerini anlatacak.

Programda ‘’Cem Sultan’ı anlatmak için en uygun yerin Bursa olmasının sebebi ne? Avrupa’daki kraliyetlerden birinin başına geçmesini isteyen Papa’ya Cem Sultan’ın cevabı ne oldu? Cem Sultan yerine, Beyazıt’ın tahta geçmesinin tercih edilmesinin nedeni ne?’’ gibi sorular cevaplanacak.

Tarihçi -Yazar Ahmet Anapalı’nın hazırlayıp sunduğu “Tarihte Yürüyen Adam” her Cumartesi 21.00’de Ülke TV’de.

***

TARİHTE YÜRÜYEN ADAM

Tarihi sevdiren ve merak uyandıran program Tarihte Yürüyen Adam geçmişten günümüze kadar ayakta kalmayı başaran tarihi yapıları ve hikâyelerini izleyicilerle buluşturuyor.  Tarihçi Yazar Ahmet Anapalı’nın sunumuyla Ülke TV’de Tarihte Yürüyen Adam… Mekanların tarihçesi, gündelik hayatta sıkça kullanılan deyişlerin kökeni ve tarihe farklı bir bakış Ülke TV’de… Tarihte Yürüyen Adam, insanlar için anlamsız gelen taşı, toprağı en anlamlı hale getiriyor.

Medeniyetler beşiği, dünyanın incisi İstanbul… Fethedenin Hz. Muhammed’in sözüyle şereflendirildiği şehir. Her gün önünden geçtiğimiz çeşmenin, caminin, hanın-hamamın, büyük küçük her yapının yerinde daha önce hangi yapılar ve medeniyetler vardı? Oralarda neler yaşanmıştı?

“Dünü bilmeyen bugünü anlayamaz; bugünü anlamayan yarını göremez, yarını inşâ edemez; hattâ dünden gelen hamlelerin nedenlerini bile düşünemez.” diyen Abdulbaki Gölpınarlı’nın sözünden ilhamla ‘Tarihte Yürüyen Adam’ dünü anlatacak, bugünü gösterecek ve yarının rotası için ışık tutacak.

Tarihçi-Yazar Ahmet Anapalı’nın sunduğu “Tarihte Yürüyen Adam” Cumartesi Ülke TV’de…

Tarihte Yürüyen Adam programının tüm bölümlerini izle7.com’da izleyebilirsiniz.