BELGESEL “DÜNYA 5’TEN BÜYÜKTÜR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na hitap ettiği, ‘Dünya Beşten Büyüktür’ cümlesiyle akıllara kazınan konuşması ve Türkiye’nin bugüne kadar yaşadığı en zor günleri ‘Dünya 5’ten Büyüktür’ belgeselinde Ülke TV ekranlarında olacak.

Recep Tayyip Erdoğan gelişmekte olan ülkelerin de bu dünyada haklarının olduğunu belirten bir konuşma yaparak ‘Birleşmiş Milletler’deki sorumluluk duygumuzun nerelere vardığının göstergesi bakımından da tekrar soru işaretleri arka arkaya gelmektedir. Daha fazla gecikmeden daha fazla masum insan hayatını kaybetmeden küresel vicdan daha fazla yaralanmadan BM sorunlara ağırlığını koymalıdır. Altını çizerek ifade etmek isterim ki ‘Dünya Beşten Büyüktür’. BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi beş ülkenin dünya gerçekleriyle bağdaşmayacak şekilde BM’yi etkisiz hale getirmesi küresel vicdanın kabul edebileceği bir durum değildir. İşte bu sebeple biz ‘Dünya beşten büyüktür’ gerçeğini her fırsatta uluslararası kamuoyuna hatırlatıyoruz’ sözleriyle dünyada büyük yankı uyandırdı. Türkiye’nin dünyaya söyleyecek esaslı sözleri artık Recep Tayyip Erdoğan’ın sesinden duyuluyor. Tarihin içinden gelen bu ses tüm mazlumların yarınlarını aydınlatıyor.

2002 yılından sonra batıdaki Türkiye algısının yavaş yavaş değişmeye başladığı, Türkiye’nin batı karşısında bir figüran değil, tarihin içinden geri dönen güçlü bir karakter haline gelmesinin ilk adımının atıldığı ve Türkiye’de bugüne kadar yapılanlar ‘Dünya 5’ten Büyüktür’ belgeselinde ekrana gelecek.

Belgeselde ayrıca ‘Türkiye’nin Ortadoğu politikası nedir? Cumhurbaşkanı Erdoğan Davos Zirvesi’nde ‘One Minute’ çıkışıyla ne yapmak istedi? Güney sınırındaki terör koridoru zinciri nasıl kırıldı? Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı Harekatı ile yapılmak istenen neydi?’ sorularının yanıtı izleyicilere aktarılacak.

Türkiye’nin mücadele içinde geçen yıllarının anlatıldığı ‘Dünya 5’ten Büyüktür’ belgeseli Ülke TV’de…