BELGESEL ”BİR HALK HAREKETİ: AK PARTİ” (YÜKSELEN TÜRKİYE)

‘BİR HALK HAREKETİ: AK PARTİ’ – YÜKSELEN TÜRKİYE

14 Ağustos 2001’de kurulan ve o tarihten beri girdiği tüm seçimleri büyük farklarla kazanmayı başaran bir partinin mücadelesi, istikrarı ve bilinmeyenlerinin anlatıldığı ‘Bir Halk Hareketi: AK Parti’ Belgeseli beşinci bölümüyle  Ülke TV ekranlarında olacak.

Erdoğan, kurulan tüm tuzaklara ve kumpaslara karşı halkından güç alarak E- muhtıraya ve 367 garabetine, cevabı sandık vermişti. Bu seçimin ardından cumhurbaşkanını halkın seçmesi yönünde referandum yapılır ve %69 ile halk, cumhurbaşkanını kendisi seçmeye karar verir.

Fakat birilerinin halkın iradesini kabul etmeye hiç niyetinin olmadığı çok geçmeden anlaşılır. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, AK Parti’nin kapatılması ve Başbakan Erdoğan başta olmak üzere, 71 kişinin 5 yıl süre ile siyasetten uzaklaştırılması istemiyle hazırladığı iddianameyi Anayasa Mahkemesi’ne sunar. Gerekçe ise “laiklik karşıtı eylemlerin odağı” olmaktır.

Kapatma davası 6 ya karşı 5 oyla reddedilir ve İktidar Partisi sadece bir oy farkla kapatılmaktan kurtulur. Eğer kapatılması lehine 7 oy olsaydı bugün kapanan bir iktidar partisi gerçeği, demokrasimize kara bir leke olarak geçecekti. Fakat hazine yardımından yoksun bırakılarak tehdidin devam ettiği de vurgulanır.

Ortadoğu’nun hızla istikrarsızlaştırılıp bir ateş çemberine atıldığı, dört bir yanımızda tarifsiz zulümlerin yaşandığı bir coğrafyanın tek umut ışığı olarak; Türkiye yükselmeye başlar. Afrika’dan Filistin’e kadar kulaktan kulağa bir isim dolaşmaya başlar; Recep Tayyip Erdoğan. Davos’taki ‘’One Minute’’ çıkışıyla mazlumların gönlünde taht kuran Erdoğan tüm dünya karşısında korkusuz bir şekilde dimdik duruyordur.

Ak Partili yıllar sandığın belki de en çok itibar gördüğü yıllardır. Bir kez daha sandığa gidilir ve 2009 yerel seçimlerinde Ak Parti bir kez daha seçim zaferi kazanır. Hem tekrar birinci parti olmayı hem de büyükşehir belediyelerini korumayı başarmıştır. Erdoğan bir kez daha halkından güven oyu almıştır.

Ülkede siyasi istikrar türlü engellemelere rağmen sağlanmış, ekonomik kalkınma bütün hızıyla devam etmekteydi. Arka arkaya dev projeler hayata geçiyor, alt yapı yatırımları artıyor, sağlık alanında Türkiye dünya liginin zirvesine çıkıyordu. Bu rüzgarla gidilen 12 Haziran seçiminden rekor bir oy oranıyla bir kez daha Ak Parti zaferle ayrıldı. %49,8 ile dokuz yıllık icraatlarının halk tarafından coşkuyla onaylanması, Ak Parti’nin ve Recep Tayyip Erdoğan’ın demokrasi tarihine geçmesi demekti.

Türkiye’nin mücadele içinde geçen en zor yıllarının anlatıldığı ‘Bir Halk Hareketi: AK Parti’ belgeseli beşinci bölümüyle  Ülke TV’de.