BELGESEL ”BİR HALK HAREKETİ: AK PARTİ” (VAATTEN İCRAATA)

Ak Parti Belgeseli 3.Bölüm İzle

‘BİR HALK HAREKETİ: AK PARTİ’- VAATTEN İCRAATA

14 Ağustos 2001’de kurulan ve o tarihten beri girdiği tüm seçimleri büyük farklarla kazanmayı başaran bir partinin mücadelesi, istikrarı ve bilinmeyenlerinin anlatıldığı ‘Bir Halk Hareketi: AK Parti’ Belgeseli üçüncü bölümüyle Ülke TV ekranlarında olacak.

Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlık koltuğuna oturmasıyla Türkiye’de bir dönüm noktası olan AK Partili yıllar tam olarak başlamıştı. Ülkede eğitimden sağlığa, ekonomiden dış politikaya kadar her alanda dev gibi sorunlar başını almış gidiyordu ve buna dur diyecek olan AK Parti hükümeti çalışmalara ekonomiden başlayarak 2001 krizinin izlerini silmeye başlacaktı.

Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığında Türk ekonomisi %5,3 büyüme gösterirken enflasyon bir yıl içinde tek haneli rakamlara geriledi. AK Parti ile birlikte yeni üniversiteler açıldı, ders kitapları ücretsiz dağıtıldı, modern hastaneler yapıldı. Bölünmüş yollar yapılması ve hava taşımacılığının halka yayılması gibi konularda birçok çalışma yapan Erdoğan AK Parti Hükümeti tam bir seferberlik halindeydi. 2004 yılına gelindiğinde yapılan yerel seçimlerde AK Parti, halk nezdinde tam bir güvenoyu gördü ve kısa sürede yaptığı icraatlar sayesinde %40,2 oy alarak uzun yıllar sonra iktidarda kalıp oy oranı yükselten bir parti haline gelmişti.

Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde soluksuz bir beş yıl geçiren Ak Parti hükümeti için devlet içerisinde çok da rahat bir çalışma ortamı yoktu. Dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer yeni atamaları ve yasa değişikliklerini veto etme rekorları kırıyordu. Seçilmiş hükümet çalışacağı bürokratları atayamadığından dolayı neredeyse devletin her kurumunun başında ‘vekaleten’ isimler görev yapıyordu.

Bazı çevreler 17 Mayıs 2006’da Ankara’da Avukat Alpaslan Arslan’ın gerçekleştirdiği saldırıda Danıştay 2. Dairesi Üyesi Mustafa Yücel Özbilgin cinayetinden hükümeti sorumlu tuttu. Katile göre saldırının görünen sözde gerekçesi, Danıştay 2. Dairesi’nin 26 Ekim 2005 günü türbanla ilgili verdiği (okul bahçesinde bile giyilemez) kararıydı. Oysa oluşturulmaya çalışılan kaos ortamı, yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi karanlık odakları harekete geçirmek içindi. Bazı gerçekler yıllar içerisinde anlaşılacaktı…
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye ekonomisinin yükselişinin işlendiği ‘Bir Halk Hareketi: AK Parti’ belgeseli üçüncü bölümüyle Ülke TV’de.