BELGESEL”BİR HALK HAREKETİ: AK PARTİ” (TÜRKİYE’NİN RUHU)

‘BİR HALK HAREKETİ: AK PARTİ’ BELGESELİ 6. BÖLÜM – TÜRKİYE’NİN RUHU

14 Ağustos 2001’de kurulan ve o tarihten beri girdiği tüm seçimleri büyük farklarla kazanmayı başaran bir partinin mücadelesi, istikrarı ve bilinmeyenlerinin anlatıldığı ‘Bir Halk Hareketi: AK Parti’ belgeseli ‘Türkiye’nin Ruhu’ son bölümüyle 23 Haziran Cumartesi 21:00’de Ülke TV ekranlarında olacak.

AK Parti iktidara geldiği 2002 yılından itibaren, ekonomik ve toplumsal meselelerin haricinde her zaman bir vesayet düzeni ile de mücadele etmek zorunda kaldığını ekrana taşıyan ‘Bir Halk Hareketi: AK Parti’ belgeselinde Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı çözüm sürecini sabote etmeye çalışan ve bunu hükümet aleyhine kullanmak için pusuda bekleyen terör örgütü FETÖ’nün yaptıkları anlatılacak.

Yıllar içerisinde yargı ve emniyet teşkilatına sızan örgüt, Türk Silahlı Kuvvetlerinde “Ergenekon” ve “Balyoz” davaları ile hakimiyet kurarak, bu aşamadan sonra örgüt yargı ayağını harekete geçirir ve dönemin savcısı Sadrettin Sarıkaya, 7 Şubat 2012 günü MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile bazı MİT görevlilerini ifade vermeye çağırır. Hakan Fidan, telefonla ulaştığı Başbakan Erdoğan’dan “kesinlikle ifade vermeye gitmeyeceksin” talimatı alır. Bu kritik talimat, Türkiye’nin girdiği yeni korku tünelindeki ilk oyunu boşa çıkarmıştır.

7 Şubat Mit krizi, Gezi Parkı eylemleri 17-25 Aralık Kumpası, MİT TIR’ları olayları ve 15 Temmuz hain darbe girişiminin nasıl yaşandığı ve bu zorlu süreçlerin üstesinden nasıl gelindiği de ‘Bir Halk Hareketi: AK Parti’ belgeselinde yer alacak.

15 Temmuz 2016 gecesi kimsenin ilk başta inanmak dahi istemediği bir eski kâbusu tekrar canlandırırlar. Boğaziçi Köprüsü’nden evlerine giden insanlar askeri araçlarla karşılaşırlar. “Sıkı Yönetim” sözü geçmişin içinden gelen bir lanet gibi duyulur. Çok kısa bir zaman içerisinde Türkiye bunun Paralel İhanete Çetesine bağlı subayların bir kalkışması olduğunu anlar. FETÖ, yıllar içerisinde orduya sızdırdığı adamlarıyla darbeye kalkışmıştır. Fakat o gece dünya tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir şey olur. Türk halkı gencinden yaşlısına sokağa çıkıp bu ahlaksız darbe girişimine direnmeye başlar. FETÖ ve destekçileri için akıl almaz bir durumdur bu. Tanklar sokağa çıktığında herkesin evine kapanacağını ve durumu kabulleneceğini sanmışlarıdır. Öyle olmaz. O gece köprülere, meclise, meydanlara giden insanların kalbinde korkudan eser yoktur ve halk darbeyi püskürtmeyi başarmıştır. FETÖ bir kez daha istediğine ulaşamamıştır.

15 Temmuz darbe girişimi, Gezi Parkı eylemleri, 17-25 Aralık kumpası gibi konuların işlendiği ‘Bir Halk Hareketi: AK Parti’ belgeseli ‘Türkiye’nin Ruhu’ Ülke TV’de.