TARİHTE YÜRÜYEN ADAM

Yeni Bölüm Cumartesi 21:00

Video Galerisi ______________________________________________________________________________

21 Temmuz 2018, Cumartesi

HARPUT KALESİ’NDE TARİHE YOLCULUK

Geçmişten günümüze yaşayan tarihi yapıları ve eserlerin ilginç hikâyelerinin anlatıldığı, tarihi sevdiren program Tarihte Yürüyen Adam bu hafta Urartulardan kalma Harput Kalesi ve birçok medeniyete ev sahipliği yapan Elazığ’ı ziyaret edecek.

Mekânların tarihçesi, gündelik hayatta sıkça kullanılan deyişlerin kökeni ve tarihe farklı bir bakış sunan Tarihte Yürüyen Adam, bu hafta izleyicileri Doğu Anadolu’nun en eski şehirlerinden Elazığ’ı gezdirecek. Demir Çağı’nın en önemli medeniyetlerinden Urartulardan kalan Harput Kalesi’nin, tarihi izleri ve mimari özellikleri anlatılacak.

Programda ayrıca 1156 yılında Artuklular döneminde yaptırılan kabartmalı mibrabı ile ilgi çeken Ulu Camii de ekrana taşınacak.

Tarihçi -Yazar Ahmet Anapalı’nın hazırlayıp sunduğu “Tarihte Yürüyen Adam” her Cumartesi 21.00’da Ülke TV’de.

***

TARİHTE YÜRÜYEN ADAM

Tarihi sevdiren ve merak uyandıran program Tarihte Yürüyen Adam geçmişten günümüze kadar ayakta kalmayı başaran tarihi yapıları ve hikâyelerini izleyicilerle buluşturuyor.  Tarihçi Yazar Ahmet Anapalı’nın sunumuyla Ülke TV’de Tarihte Yürüyen Adam… Mekanların tarihçesi, gündelik hayatta sıkça kullanılan deyişlerin kökeni ve tarihe farklı bir bakış Ülke TV’de… Tarihte Yürüyen Adam, insanlar için anlamsız gelen taşı, toprağı en anlamlı hale getiriyor.

Medeniyetler beşiği, dünyanın incisi İstanbul… Fethedenin Hz. Muhammed’in sözüyle şereflendirildiği şehir. Her gün önünden geçtiğimiz çeşmenin, caminin, hanın-hamamın, büyük küçük her yapının yerinde daha önce hangi yapılar ve medeniyetler vardı? Oralarda neler yaşanmıştı?

“Dünü bilmeyen bugünü anlayamaz; bugünü anlamayan yarını göremez, yarını inşâ edemez; hattâ dünden gelen hamlelerin nedenlerini bile düşünemez.” diyen Abdulbaki Gölpınarlı’nın sözünden ilhamla ‘Tarihte Yürüyen Adam’ dünü anlatacak, bugünü gösterecek ve yarının rotası için ışık tutacak.

Tarihçi-Yazar Ahmet Anapalı’nın sunduğu “Tarihte Yürüyen Adam” Cumartesi Ülke TV’de…

Tarihte Yürüyen Adam programının tüm bölümlerini izle7.com’da izleyebilirsiniz.