TARİHTE YÜRÜYEN ADAM

Cumartesi 21:0

18 Kasım 2018, Pazar

YAPTIĞI İYİLİKLERLE ANILAN BEZMİALEM SULTAN’IN HAYATI

Geçmişten günümüze yaşayan tarihi yapılar ve tarihi olayların anlatıldığı tarihi sevdiren program Tarihte Yürüyen Adam, ‘Valide Sultanların İzinde’ serisi ile ekrana gelmeye devam ediyor. İkinci Mahmud’un eşi, Abdülmecit Han’ın annesi Bezmiâlem Valide Sultan’ın yaptırdığı eserlerin hikâyeleri anlatılacak.

Mekânların tarihçesi, gündelik hayatta sıkça kullanılan deyişlerin kökeni ve tarihe farklı bir bakış sunan tarihçi-yazar Ahmet Anapalı bu hafta hayır ve hasenat denince ilk sırada anılan Bezmiâlem Valide Sultan’ın hayatını ve Osmanlı dönemine katkılarını izleyicilerle paylaşacak. ‘Dünya meclisi’ anlamına gelen Bezmiâlem adını, yaptığı iyilik ve katkılarından alan, Osmanlı’nın en tanınan sultanlarından biri olan Bezmiâlem Valide Sultan’ın eğitime verdiği önem hakkında konuşulacak.

Bezmiâlem Valide Sultan tarafından yaptırılan ve geçen zamana karşı hala varlığını koruyan eserlerin mimari özellikleri ve daha fazlası Tarihte Yürüyen Adam’da…

Tarihçi -Yazar Ahmet Anapalı’nın hazırlayıp sunduğu “Tarihte Yürüyen Adam” her Cumartesi 21.00’de Ülke TV’de.

***

TARİHTE YÜRÜYEN ADAM

Tarihi sevdiren ve merak uyandıran program Tarihte Yürüyen Adam geçmişten günümüze kadar ayakta kalmayı başaran tarihi yapıları ve hikâyelerini izleyicilerle buluşturuyor.  Tarihçi Yazar Ahmet Anapalı’nın sunumuyla Ülke TV’de Tarihte Yürüyen Adam… Mekanların tarihçesi, gündelik hayatta sıkça kullanılan deyişlerin kökeni ve tarihe farklı bir bakış Ülke TV’de… Tarihte Yürüyen Adam, insanlar için anlamsız gelen taşı, toprağı en anlamlı hale getiriyor.

Medeniyetler beşiği, dünyanın incisi İstanbul… Fethedenin Hz. Muhammed’in sözüyle şereflendirildiği şehir. Her gün önünden geçtiğimiz çeşmenin, caminin, hanın-hamamın, büyük küçük her yapının yerinde daha önce hangi yapılar ve medeniyetler vardı? Oralarda neler yaşanmıştı?

“Dünü bilmeyen bugünü anlayamaz; bugünü anlamayan yarını göremez, yarını inşâ edemez; hattâ dünden gelen hamlelerin nedenlerini bile düşünemez.” diyen Abdulbaki Gölpınarlı’nın sözünden ilhamla ‘Tarihte Yürüyen Adam’ dünü anlatacak, bugünü gösterecek ve yarının rotası için ışık tutacak.

Tarihçi-Yazar Ahmet Anapalı’nın sunduğu “Tarihte Yürüyen Adam” Cumartesi Ülke TV’de…

Tarihte Yürüyen Adam programının tüm bölümlerini izle7.com’da izleyebilirsiniz.