TARİHTE YÜRÜYEN ADAM

PAZAR - 19:00

DOLMABAHÇE SARAYI’NIN MİMARİ İHTİŞAMI TARİHTE YÜRÜYEN ADAM’DA KONUŞULACAK

Tarihçi – Yazar Ahmet Anapalı’nın sunumuyla Ülke TV ekranlarında yayınlanan Tarihte Yürüyen Adam’da bu hafta Osmanlı sultanlarına ev sahipliği yapan Dolmabahçe Sarayı’nın tarihi ve mimarisi farklı açılardan ele alınacak.

Tarihte Yürüyen Adam her gün önünden milyonlarca insanın geçtiği ancak pek azının gerçek hikâyesini bildiği tarihi yapıları hikâyeleri ile ekranlara taşıyor. Programda bu hafta Batı tarzı mimarisi ile Osmanlı’nın modern yüzü olan Dolmabahçe Sarayı’nın ihtişamlı mimarisi ve geçirdiği tarihsel süreçler anlatılacak.

Tarihçi-Yazar Ahmet Anapalı, “Dolmabahçe Sarayı’nda hangi Osmanlı padişahları yaşamıştı? Simetrinin hâkim olduğu sarayın müthiş mimarisi kime aittir? 36 metre yükseklikte ve 4 buçuk ton ağırlıkta olan avizenin yapılış amacı neydi?” Sorularını yanıtlayacak.

“Dünü bilmeyen bugünü anlayamaz; bugünü anlamayan yarını göremez, yarını inşa edemez; hatta dünden gelen hamlelerin nedenlerini bile düşünemez.” diyen Abdulbaki Gölpınarlı’nın sözünden ilhamla ‘Tarihte Yürüyen Adam’ dünü anlatacak, bugünü gösterecek ve yarının rotası için ışık tutacak.

Tarihçi-Yazar Ahmet Anapalı’nın hazırlayıp sunduğu “Tarihte Yürüyen Adam” her Pazar 19.00’da Ülke TV’de.

****

Tarihçi Yazar Ahmet Anapalı’nın sunumuyla Ülke TV’de Tarihte Yürüyen Adam… Mekanların tarihçesi, gündelik hayatta sıkça kullanılan deyişlerin kökeni ve tarihe farklı bir bakış Ülke TV’de…

Tarihte Yürüyen Adam, insanlar için anlamsız gelen taşı, toprağı en anlamlı hale getiriyor.

Medeniyetler beşiği, dünyanın incisi İstanbul… Fethedenin Hz. Muhammed’in sözüyle şereflendirildiği şehir. Her gün önünden geçtiğimiz çeşmenin, caminin, hanın-hamamın, büyük küçük her yapının yerinde daha önce hangi yapılar ve medeniyetler vardı? Oralarda neler yaşanmıştı?

“Dünü bilmeyen bugünü anlayamaz; bugünü anlamayan yarını göremez, yarını inşâ edemez; hattâ dünden gelen hamlelerin nedenlerini bile düşünemez.” diyen Abdulbaki Gölpınarlı’nın sözünden ilhamla ‘Tarihte Yürüyen Adam’ dünü anlatacak, bugünü gösterecek ve yarının rotası için ışık tutacak.
Tarihçi-Yazar Ahmet Anapalı’nın sunduğu “Tarihte Yürüyen Adam” pazar günü 19:00’da Ülke Tv’de…