TARİHTE YÜRÜYEN ADAM

PAZAR - 19:00
OSMANLI’DA DERİCİLİĞİN MERKEZİ… ‘’GEDİKPAŞA’’

Tarihçi Yazar Ahmet Anapalı’nın sunumuyla Ülke TV ekranlarında yayınlanan Tarihte Yürüyen Adam’da bu hafta Osmanlı’da dericiliğin merkezi olan Gedikpaşa’nın günümüze kadar gelen tarihi öyküsü anlatılacak.

Her gün önünden milyonlarca insanın geçtiği ancak pek azının gerçek hikâyesini bildiği yapılar Tarihte Yürüyen Adam’da dile geliyor. Programda bu hafta Gedipaşa’da yer alan tarihi yapılar, Roma Dönemi’nde Kadırga’da bulunan Agora ve meydanların özellikleri ekrana taşınacak.

Ayrıca Tarihçi-Yazar Ahmet Anapalı, ‘’Çifte Gelinler Türbesi’nin özelliği nedir? Pargalı’nın eşi Hatice Hatun mu, Muhsine Hatun muydu? Kumkapı Değirmeni Sokağı’nın tarihi özelliği neydi? 19. Yüzyıldan kalan Rum Evleri’nin mimari tarzı neyi temsil ediyor?’’ sorularını yanıtlayacak.
“Dünü bilmeyen bugünü anlayamaz; bugünü anlamayan yarını göremez, yarını inşa edemez; hatta dünden gelen hamlelerin nedenlerini bile düşünemez.” diyen Abdulbaki Gölpınarlı’nın sözünden ilhamla ‘Tarihte Yürüyen Adam’ dünü anlatacak, bugünü gösterecek ve yarının rotası için ışık tutacak.
Tarihçi-Yazar Ahmet Anapalı’nın hazırlayıp sunduğu “Tarihte Yürüyen Adam” her Pazar 19.00’da Ülke TV’de.

*****
Tarihçi Yazar Ahmet Anapalı’nın sunumuyla Ülke TV’de Tarihte Yürüyen Adam… Mekanların tarihçesi, gündelik hayatta sıkça kullanılan deyişlerin kökeni ve tarihe farklı bir bakış Ülke TV’de…

Tarihte Yürüyen Adam, insanlar için anlamsız gelen taşı, toprağı en anlamlı hale getiriyor.

Medeniyetler beşiği, dünyanın incisi İstanbul… Fethedenin Hz. Muhammed’in sözüyle şereflendirildiği şehir. Her gün önünden geçtiğimiz çeşmenin, caminin, hanın-hamamın, büyük küçük her yapının yerinde daha önce hangi yapılar ve medeniyetler vardı? Oralarda neler yaşanmıştı?

“Dünü bilmeyen bugünü anlayamaz; bugünü anlamayan yarını göremez, yarını inşâ edemez; hattâ dünden gelen hamlelerin nedenlerini bile düşünemez.” diyen Abdulbaki Gölpınarlı’nın sözünden ilhamla ‘Tarihte Yürüyen Adam’ dünü anlatacak, bugünü gösterecek ve yarının rotası için ışık tutacak.
Tarihçi-Yazar Ahmet Anapalı’nın sunduğu “Tarihte Yürüyen Adam” pazar günü 19:00’da Ülke Tv’de…