TARİHTE YÜRÜYEN ADAM

PAZAR - 19:00
13 Ağustos 2017, Pazar
OSMANLI MİRASI SEMT PAZARLARI

Tarihçi Yazar Ahmet Anapalı’nın sunumuyla Ülke TV ekranlarına gelen Tarihte Yürüyen Adam bu hafta Osmanlı’dan günümüze kadar gelen tarihi semt pazarlarını gezecek.

Her gün önünden milyonlarca insanın geçtiği ancak pek azının gerçek hikâyesini bildiği yapılar Tarihte Yürüyen Adam’da dile gelmeye devam ediyor. Programda bu hafta Osmanlı döneminde halkın ihtiyaçlarını karşıladığı hem de sosyalleştiği tarihi semt pazarların özellikleri anlatılacak. Günümüz İstanbul esnafının da kalbi olan Tahtakale’nin, Osmanlı’ya dayanan ticari ünü ve eski kahvehanelerin hoş sohbeti Ülke TV’de olacak.

“Dünü bilmeyen bugünü anlayamaz; bugünü anlamayan yarını göremez, yarını inşa edemez; hatta dünden gelen hamlelerin nedenlerini bile düşünemez.” diyen Abdulbaki Gölpınarlı’nın sözünden ilhamla ‘Tarihte Yürüyen Adam’ dünü anlatacak, bugünü gösterecek ve yarının rotası için ışık tutacak.

Tarihçi-Yazar Ahmet Anapalı’nın hazırlayıp sunduğu “Tarihte Yürüyen Adam” her Pazar 19.00’da Ülke TV’de.

***

Tarihçi Yazar Ahmet Anapalı’nın sunumuyla Ülke TV’de Tarihte Yürüyen Adam… Mekanların tarihçesi, gündelik hayatta sıkça kullanılan deyişlerin kökeni ve tarihe farklı bir bakış Ülke TV’de… Tarihte Yürüyen Adam, insanlar için anlamsız gelen taşı, toprağı en anlamlı hale getiriyor.

Medeniyetler beşiği, dünyanın incisi İstanbul… Fethedenin Hz. Muhammed’in sözüyle şereflendirildiği şehir. Her gün önünden geçtiğimiz çeşmenin, caminin, hanın-hamamın, büyük küçük her yapının yerinde daha önce hangi yapılar ve medeniyetler vardı? Oralarda neler yaşanmıştı?

“Dünü bilmeyen bugünü anlayamaz; bugünü anlamayan yarını göremez, yarını inşâ edemez; hattâ dünden gelen hamlelerin nedenlerini bile düşünemez.” diyen Abdulbaki Gölpınarlı’nın sözünden ilhamla ‘Tarihte Yürüyen Adam’ dünü anlatacak, bugünü gösterecek ve yarının rotası için ışık tutacak.
Tarihçi-Yazar Ahmet Anapalı’nın sunduğu “Tarihte Yürüyen Adam” pazar günü 19:00’da Ülke Tv’de…