TARİHTE YÜRÜYEN ADAM

PAZAR - 19:00

 

TARİHTE YÜRÜYEN ADAM, RUMELİ HİSARI’NDA

Tarihçi – Yazar Ahmet Anapalı’nın sunumuyla Ülke TV ekranlarına gelen Tarihte Yürüyen Adam’da bu hafta İstanbul’un sembollerinden biri olan Rumeli Hisarı’nın tarihi anlatılacak.

Tarihte Yürüyen Adam her gün önünden milyonlarca insanın geçtiği ancak pek azının gerçek hikâyesini bildiği tarihi yapıları ekranlara taşımaya devam ediyor. Programda bu hafta eski bir Roma mabedinin üzerine inşa edilen Rumeli Hisarı’nın yapılışına ve günümüze gelene kadar geçirdiği süreçlere yer verilecek. Tarihçi-Yazar Ahmet Anapalı, “Rumeli Hisarının yapımına kimler hangi gerekçelerle tepki göstermişti? Fatih Sultan Mehmet niçin Rumeli Hisarının yapımında çalışmıştı? Yapımı 132 günde tamamlanan hisar günümüze kadar hangi tehlikeleri atlattı?” sorularını yanıtlayacak.

“Dünü bilmeyen bugünü anlayamaz; bugünü anlamayan yarını göremez, yarını inşa edemez; hatta dünden gelen hamlelerin nedenlerini bile düşünemez.” diyen Abdulbaki Gölpınarlı’nın sözünden ilhamla ‘Tarihte Yürüyen Adam’ dünü anlatacak, bugünü gösterecek ve yarının rotası için ışık tutacak.

Tarihçi-Yazar Ahmet Anapalı’nın hazırlayıp sunduğu “Tarihte Yürüyen Adam” her Pazar 19.00’da Ülke TV’de.

*****
Tarihçi Yazar Ahmet Anapalı’nın sunumuyla Ülke TV’de Tarihte Yürüyen Adam… Mekanların tarihçesi, gündelik hayatta sıkça kullanılan deyişlerin kökeni ve tarihe farklı bir bakış Ülke TV’de…  Tarihte Yürüyen Adam, insanlar için anlamsız gelen taşı, toprağı en anlamlı hale getiriyor.
Medeniyetler beşiği, dünyanın incisi İstanbul… Fethedenin Hz. Muhammed’in sözüyle şereflendirildiği şehir. Her gün önünden geçtiğimiz çeşmenin, caminin, hanın-hamamın, büyük küçük her yapının yerinde daha önce hangi yapılar ve medeniyetler vardı? Oralarda neler yaşanmıştı?

“Dünü bilmeyen bugünü anlayamaz; bugünü anlamayan yarını göremez, yarını inşâ edemez; hattâ dünden gelen hamlelerin nedenlerini bile düşünemez.” diyen Abdulbaki Gölpınarlı’nın sözünden ilhamla ‘Tarihte Yürüyen Adam’ dünü anlatacak, bugünü gösterecek ve yarının rotası için ışık tutacak.

Tarihçi-Yazar Ahmet Anapalı’nın sunduğu “Tarihte Yürüyen Adam” pazar günü 19:00’da Ülke Tv’de…

 

Ahmet Anapalı