TARİHTE YÜRÜYEN ADAM

Yeni Bölüm Cumartesi 21:45

Video Galerisi ______________________________________________________________________________

26 Mayıs 2018, Cumartesi

EDİRNE’NİN KADİM TARİHİ ÜLKE TV’DE

Tarihi sevdiren ve merak uyandıran program Tarihte Yürüyen Adam geçmişten günümüze kadar ayakta kalmayı başaran tarihi yapıları ve hikâyelerini izleyicilerle buluşturuyor.  Ahmet Anapalı, Osmanlı’ya uzun yıllar başkentlik yapan, her yanı tarih kokan Edirne’yi ekrana getirecek.

Zaman ve mekân kavramını ortadan kaldıran, izleyenleri geçmişte yolculuk yaptıran ‘Tarihte Yürüyen Adam’ bu hafta tarihi şehirlerin en önemlilerinden biri olan Edirne’yi ziyaret edecek. Mimar Sinan’ın ustalık eseri Selimiye Cami’nin eşsiz mimarisi ve tarihi ekrana taşınacak. Ezan saatlerini belirlemek için geliştirilen güneş saatleri formülünün nasıl işlediğini anlatan Anapalı, dört minareli caminin mimari özelliklerine değinecek.

Programda ayrıca Anapalı, Sultan 2. Selim adına, Mimar Sinan tarafından yapılan Yemiş Kapanı Hanı’nın tarihi ve yapılış hikâyesi izleyicilerle paylaşacak.

Tarihçi -Yazar Ahmet Anapalı’nın hazırlayıp sunduğu “Tarihte Yürüyen Adam” her Cumartesi 21.45’te Ülke TV’de.

***
TARİHTE YÜRÜYEN ADAM
Tarihi sevdiren ve merak uyandıran program Tarihte Yürüyen Adam geçmişten günümüze kadar ayakta kalmayı başaran tarihi yapıları ve hikâyelerini izleyicilerle buluşturuyor.  Tarihçi Yazar Ahmet Anapalı’nın sunumuyla Ülke TV’de Tarihte Yürüyen Adam… Mekanların tarihçesi, gündelik hayatta sıkça kullanılan deyişlerin kökeni ve tarihe farklı bir bakış Ülke TV’de… Tarihte Yürüyen Adam, insanlar için anlamsız gelen taşı, toprağı en anlamlı hale getiriyor.

Medeniyetler beşiği, dünyanın incisi İstanbul… Fethedenin Hz. Muhammed’in sözüyle şereflendirildiği şehir. Her gün önünden geçtiğimiz çeşmenin, caminin, hanın-hamamın, büyük küçük her yapının yerinde daha önce hangi yapılar ve medeniyetler vardı? Oralarda neler yaşanmıştı?

“Dünü bilmeyen bugünü anlayamaz; bugünü anlamayan yarını göremez, yarını inşâ edemez; hattâ dünden gelen hamlelerin nedenlerini bile düşünemez.” diyen Abdulbaki Gölpınarlı’nın sözünden ilhamla ‘Tarihte Yürüyen Adam’ dünü anlatacak, bugünü gösterecek ve yarının rotası için ışık tutacak.

Tarihçi-Yazar Ahmet Anapalı’nın sunduğu “Tarihte Yürüyen Adam” Cumartesi Ülke TV’de…

Tarihte Yürüyen Adam programının tüm bölümlerini izle7.com’da izleyebilirsiniz.