TARİHTE YÜRÜYEN ADAM

PAZAR - 19:00
1700 YILLIK GEÇMİŞİ İLE BEYAZIT MEYDANI

Tarihçi – Yazar Ahmet Anapalı’nın sunumuyla Ülke TV ekranlarında yayınlanan Tarihte Yürüyen Adam’da bu hafta 1700 yıllık geçmişi ile Beyazıt meydanının tarihi yer alacak.

Tarihte Yürüyen Adam her gün önünden milyonlarca insanın geçtiği ancak pek azının gerçek hikâyesini bildiği tarihi yapıları hikâyeleri ile ekranlara taşıyor. Programda bu hafta Beyazıt meydanın altındaki Roma dönemine ait kalıntılar, Roma parlamento binası ve Theodosius meydanının temelleri televizyon ekranlarına ilk kez gelecek görüntülerle anlatılacak.

Tarihçi-Yazar Ahmet Anapalı, “Osmanlı, Romalılardan kalan meydanları nasıl doldurdu? Osmanlı, saray ve devlet dairelerinin su ihtiyacını nasıl karşılardı? En uzak mesafeli minarelere sahip olan camii hangisi?” sorularını yanıtlayacak.

“Dünü bilmeyen bugünü anlayamaz; bugünü anlamayan yarını göremez, yarını inşa edemez; hatta dünden gelen hamlelerin nedenlerini bile düşünemez.” diyen Abdulbaki Gölpınarlı’nın sözünden ilhamla ‘Tarihte Yürüyen Adam’ dünü anlatacak, bugünü gösterecek ve yarının rotası için ışık tutacak.

Tarihçi-Yazar Ahmet Anapalı’nın hazırlayıp sunduğu “Tarihte Yürüyen Adam” her Pazar 19.00’da Ülke TV’de.

****
Tarihçi Yazar Ahmet Anapalı’nın sunumuyla Ülke TV’de Tarihte Yürüyen Adam… Mekanların tarihçesi, gündelik hayatta sıkça kullanılan deyişlerin kökeni ve tarihe farklı bir bakış Ülke TV’de…  Tarihte Yürüyen Adam, insanlar için anlamsız gelen taşı, toprağı en anlamlı hale getiriyor.
Medeniyetler beşiği, dünyanın incisi İstanbul… Fethedenin Hz. Muhammed’in sözüyle şereflendirildiği şehir. Her gün önünden geçtiğimiz çeşmenin, caminin, hanın-hamamın, büyük küçük her yapının yerinde daha önce hangi yapılar ve medeniyetler vardı? Oralarda neler yaşanmıştı?
“Dünü bilmeyen bugünü anlayamaz; bugünü anlamayan yarını göremez, yarını inşâ edemez; hattâ dünden gelen hamlelerin nedenlerini bile düşünemez.” diyen Abdulbaki Gölpınarlı’nın sözünden ilhamla ‘Tarihte Yürüyen Adam’ dünü anlatacak, bugünü gösterecek ve yarının rotası için ışık tutacak.

Tarihçi-Yazar Ahmet Anapalı’nın sunduğu “Tarihte Yürüyen Adam” pazar günü 19:00’da Ülke Tv’de…